Ako si pripraviť auto na dlhú cestu

Príprava auta na dlhú cestu je kľúčovým krokom pre zabezpečenie bezproblémového priebehu cesty a bezpečnosti vašej a vašich spolucestujúcich. Pred dlhou cestou s automobilom je dôležité vykonať niekoľko prípravných krokov, aby ste sa uistili, že cesta prebehne hladko a bez problémov. Preto prinášame podrobný zoznam krokov, na ktoré by ste mali myslieť, aby ste svoje auto pripravili na dlhú a bezpečnú cestu.

Prvotná vizuálna kontrola stavu vozidla

Servis vozidla na základe vizuálnej kontroly, alebo „pohľadového“ hodnotenia, môže byť veľmi užitočným ukazovateľom na odhalenie možných problémov počas jazdy autom. Hlavnými prvkami sú exteriér a interiér vozidla, ktorými je odporúčané začať pri vizuálnej kontrole svojho vozidla.

Exteriér vozidla

Pri vonkajšej kontrole vozidla sa snažíme kontrolovať karosériu vozidla a jej praskliny a známky korózie. Skontrolujte svetlomety, brzdové svetlá a iné svetlá, aby ste sa uistili, že všetky fungujú správne. Ďalej sa zamerajte na podvozok a na prípadné unikanie oleja alebo iných kvapalín pod autom. Zistite, či nie sú viditeľné poškodenia alebo opotrebenie na pružinách, tlmičoch a iných súčastiach podvozku. Taktiež zistite, či pneumatiky majú dostatočný dezén a správny tlak. Následne skontrolujte hrúbku brzdových kotúčov a platničiek. Zistite, či na vozidle nie sú žiadne nezvyčajné zvuky alebo vibrácie počas brzdenia. Nakoniec prekontrolujte motorovú časť pod kapotou na unikanie oleja, chladiacich alebo iných kvapalín. Skontrolujte stav hadičiek a všetkých pripojení. Zistite, či v motorovej časti nie sú viditeľné poškodenia alebo opotrebenie niektorých častí.

Interiér vozidla

Vo vozidle skontrolujte funkčnosť základných bezpečnostných prvkov, či už aktívnych, ako sú bezpečnostné pásy, uchytenia autosedačiek a ukazovateľov na prístrojovej doske. V letných mesiacoch sa odporúča skontrolovať funkčnosť otvárania okien a funkčnosť klimatizácie, či dostatočne chladí.

Následne po vizuálnej kontrole vozidla prechádzame jednotlivé časti exteriéru aj interiéru vozidla podrobnejšie.

Stav pneumatík a hĺbka dezénu

Skontrolujte správny tlak vo všetkých pneumatikách a uistite sa, že sú v dostatočnej kvalite. Správny tlak pneumatík závisí predovšetkým od typu vozidla a tiež od jeho hmotnosti. Jednotlivé hodnoty tlaku v pneumatikách pravidelne kontrolujte a porovnajte ich s odporúčanými číselnými hodnotami, ktoré môžete nájsť uvedené v servisnej knižke. Ak vyzerajú pneumatiky veľmi ojazdene, zvážte ich výmenu.

Dôležitým znakom opotrebovania pneumatík je hlavne nízky dezén. Preto je vhodné merať dezén na všetkých pneumatikách, a to pravidelne. Správnu hĺbku dezénu pre jednotlivé krajiny môžete zväčša nájsť na webe a pohybuje sa pri hĺbke dezénu minimálne 1,6 mm.

Náhradné pneumatiky a ich sezónna výmena

Skontrolujte stav rezervnej pneumatiky a overte, že máte správne náradie na ich výmenu. Taktiež nezabudnite na sezónne prezutie pneumatík, pretože zákon o cestnej premávke stanovuje povinnosť používania zimných pneumatík od 15.11. do 31.3. ak je na vozovke snehová alebo ľadová vrstva.

Brzdové systémy

Overte stav brzdových platničiek a kotúčov. Zväčša je už pri pohľade viditeľné, ak sú v zhoršenom stave. Pred dlhou cestou je na zvážení, či sú ešte bezpečné alebo je vhodnejšie ich vymeniť v servise za nové. Skontrolujte tiež brzdovú kvapalinu a prípadne ju doplňte alebo vymeňte.

Výfukový systém

Skontrolujte výfukový systém na prípadné úniky alebo vonkajšie poškodenie. Uistite sa, že katalyzátor je v dobrom stave.

Batéria

Skontrolujte stav batérie. Ak je stará alebo vyzerá oslabene, zvážte jej výmenu. Presvedčte sa, že všetky kontakty sú čisté a spojenie je pevné. Pre prípad núdze majte pri sebe aj tzv. štartovacie káble, ktoré vám v prípade oslabenej batérie efektívne naštartujú vaše vozidlo.

Chladiaci systém

Pred dlhou cestou určite skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a uistite sa, že chladič a ventilátor fungujú správne. To posledné, čo potrebujete zažiť na ceste je prehriaty motor vozidla. Overte tiež stav jednotlivých hadičiek.

Olejový filter

Dôkladne skontrolujte pred dlhou cestou aj olejový filter, ak nie je v poriadku, zabezpečte si výmenu. Správne fungovanie olejového filtra pomáha lepšiemu fungovaniu motora a chráni ho pred možným zadretím.

Klimatizácia

Určite zbystrite pozornosť, ak zacítite v aute zápach. Môže ísť o pokazenú klimatizáciu. Otestovať správnu funkčnosť klimatizácie sa dá aj tak, že ju pustíte na najvyšší výkon a všimnete si, či naozaj chladí tak ako má. V opačnom prípade treba skontrolovať príčinu jej nefunkčnosti a prejsť všetky hadičky.

Svetlá a žiarovky

Pred dlhou cestou je potrebné skontrolovať všetky svetlá a žiarovky. Niektoré vozidlá majú jednoduchú výmenu žiaroviek a ich výmenu zvládnete aj vy. Zaobstarajte si pre istotu nejaké rezervné.

Podvozok

Pohľadom prejdite celý podvozok vozidla a zamerajte sa na viditeľné mechanické poškodenia. Uistite sa, že tlmiče aj všetky ostatné časti podvozku sú v dobrom stave pretože funkčnosť podvozkových dielov má významný vplyv nielen na celkový komfort pasažierov, ale aj na ich bezpečnosť.

Stierače a ostrekovače

Skontrolujte stav ostrekovačov a stieračov. Uistite sa, že stierače sú efektívne a priliehajú celou dĺžkou, nezanechávajú žiadne šmuhy na čelnom skle a správne priliehajú po celej svojej dĺžke a nádrž na vodu do ostrekovačov je naplnená správnou kvapalinou. Ak sa napríklad chystáte na zimnú dovolenku do hôr, určite zvoľte nemrznúcu vodu do ostrekovačov.

Palivový systém

Ak je váš automobil vybavený palivovým filtrom, skontrolujte jeho stav a v prípade potreby ho vymeňte. Rovnako myslite aj na palivo ako také. Pred cestou si pripravte mapu s čerpacími stanicami, ktoré budete mať po ceste, aby ste predišli nežiadúcim situáciám, kedy vám dojde palivo a najbližšia čerpacia stanica bude niekoľko kilometrov pred vami.

Doplnky a príslušenstvo

Overte, či všetky doplnky a príslušenstvo (napríklad strešný nosič, ťažné zariadenie) sú správne upevnené a funkčné.

Povinná výbava

Povinná výbava patrí neodmysliteľne k vozidlu, či už jazdíte bežne po meste alebo chodíte na dlhé cesty. Do povinnej výbavy by ste nemali zabudnúť pribaliť lekárničku, výstražný trojuholník, reflexnú vestu a tiež nezabudnite ani na náhradné koleso. Nie je na škodu, ak máte vo vozidle prípadne hasiaci prístroj. Pozor si treba dávať pri cestovaní do rôznych krajín, pretože v každej krajine môže byť povinná výbava iná. Pred dlhou cestou si preto dôsledne naštudujte, čo všetko budete potrebovať pribaliť. Je tiež dôležité mať svoje auto pred dlhou cestou v poriadku, aby sa vám nestalo, že sa dostanete do problémov niekde v polovici vašej cesty. Okrem dobrého technického stavu vozidla nezabúdajte mať v poriadku aj všetky potrebné poistenia a samotné doklady od vozidla.