Tipy, ako vyčistiť interiér aj exteriér auta

Niektorí ľudia si nechávajú umývať auto od profesionálov, iní si zase svoj automobil radšej vyčistia svojpomocne. Ak aj vy patríte do tejto skupiny ľudí, prinášame vám postup, ako vyčistiť interiér a exteriér auta a poradíme tiež, aké prípravky pri čistení auta použiť.

Ako vyčistiť auto – automatická autoumyváreň nestačí

Starostlivosť o interiér aj exteriér vášho auta by mala byť úplným základom starostlivosti o vášho štvorkolesového tátoša. Vďaka dôkladnému a pravidelnému čisteniu sa postaráte o dobrý vzhľad automobilu a zároveň aj o jeho technickú spôsobilosť.

Ako však správne vyčistiť auto tak, aby ste zabránili jeho neskoršiemu poškodeniu? A ako často by ste auto vlastne mali čistiť? V prípade, že ste fanúšikom automatickej umyvárky na čerpacej stanici, zrejme vás nepotešíme. Na jednej strane je to síce lepšie ako nič, no na druhej strane si treba uvedomiť, že taká automatická umyváreň nie je k vášmu autu práve najjemnejšia. Najlepšie urobíte, ak si auto vyčistíte ručne, a to zvonka aj zvnútra. Pre pohodlnejších sú k dizpozícii profesionálne ručné autoumývarne, ktoré poskytujú aj také služby, ako je tepovanie poťahov v aute, čistenie koženého interiéru a jeho impregnácia či umývanie motora.

Ako vyčistiť interiér auta krok za krokom

Najskôr sa budeme venovať tomu, ako vyčistiť interiér auta. V prvom rade vám odporúčame vyhradiť si na túto činnosť dostatok času, aby ste auto vyčistili naozaj dôkladne a nikam sa pri tom neponáhľali.

Treba dodať, že čistenie auta nie je náročné, avšak určite vám zaberie dosť času vyčistiť ho ako profesionál. Veríme však, že vďaka nášmu návodu bude pre vás čistenie interiéru vášho auta hračkou a výsledok vás poteší.

1. Zahoďte odpadky a povysávajte

Prvým krokom pri čistení interiéru vášho auta by malo byť jeho vypratanie. Zahoďte teda zabudnuté bločky, plastové fľaše a ďalšie odpadky, ktoré sa v aute nachádzajú. Vyberte tiež rohože, koberčeky alebo gumové podložky aj čalúnenie v kufri, pretože pod nimi môžu byť nečistoty.

Pri vysávaní postupujte od hora nadol a nevynechajte palubnú dosku a prieduchy ventilácie. Pokračujte dverami a zamerajte sa na kľučky, odkladacie priestory a záhyby. Ako ďalší si zoberte na mušku stredový panel a následne prejdite na sedadlá, pričom by ste nemali zabudnúť na záhyby a priestory medzi sedadlami. Ak máte kožené sedadlá, buďte pri vysávaní opatrný, aby ste kožu nepoškodili. Posledným krokom pri vysávaní by mala byť podlaha auta.

2. Umyte okná zvnútra

Čistenie skiel z vnútornej strany auta je rovnako dôležité, ako ich umývanie zvonka. Na skle sa môžu nachádzať škvrny, prach alebo odtlačky prstov, ktoré môžu znižovať viditeľnosť.

Najjednoduchšie vyčistíte sklá použitím kvalitného odmasťovača, ktorý sa postará o čisté sklá bez šmúh. Výborný výsledok dosiahnete pomocou handričky z mikrovlákna a vhodné je zadovážiť si leštiacu handričku. Do čistenia skiel v interiéri auta sa pustite predtým, ako začnete čistiť ďalšie povrchy. Nehrozí, že by ste si prípravkom na sklo pokvapkali čerstvo vyleštenú palubovku.

3. Vyčistite interiér auta

Po vysávaní a čistení skiel môžete prejsť na vyčistenie plastových prvkov v interiéri auta. Venujte pozornosť palubnej doske a nevynechajte ani gumové časti interiéru. Na čistenie plastových a gumových povrchov vo vašom aute odporúčame použiť špeciálne čistiace prípravky. Pri ich používaní postupujte podľa návodu na použitie. Postup je podobný, ako pri utieraní prachu v domácnosti. Na ošetrovanie povrchov v interiéri auta je vhodné použiť utierku z mikrovlákna. Nezabudnite vyčistiť aj volant či kľučky na dverách a ďalšie detaily.

Čo sa týka gumových častí, ako sú tesnenia dverí alebo kufra, vhodné je použiť špeciálne nanosilikónové mazivo. To ochraňuje tesnenie a bráni vzniku prasklín, okrem toho v zime chráni tesnenie pred zamrznutím.

4. Prejdite na čistenie sedadiel

Sedadlá si môžete kvalitne vyčistiť aj doma a spôsobov na to je viac. V každom prípade budete potrebovať kvalitný odstraňovač škvŕn a čistič na čalúnenie. Sedadlá v aute môže vyčistiť tepovač, ktorý však nemá doma každý, no viete si ho požičať. Tepovač dokáže poťahy vyčistiť veľmi kvalitne, pretože funguje tak, že napustí čalúnenie čistiacim roztokom a následne ho vysaje. Potom už len stačí nechať sedadlá vyschnúť.

Ak na čistenie čalúnení sedadiel auta nechcete použiť tepovač, môžete sa pustiť do ručného čistenia. Na sedadlá nastriekajte čistič s teplou vodou a pomocou kefy ho votrite do textilu. Prebytočnú vodu usušte použitím utierky z mikrovlákna a nechajte vysušiť.

V prípade, že máte v aute kožené sedadlá, dajte si záležať na ich pravidelnom čistení a impregnácii kvalitnými prípravkami na to určenými. Zabezpečíte si tak čisté a pekné kožené sedadlá, ale predlžujete tak aj ich životnosť. Prípravok na čistenie kože naneste na jemnú hubku a krúživými pohybmi čistite povrch kože. Penu s nečistotami utierajte vlhkou utierkou z mikrovlákna.

Na vyčistené a suché kožené sedadlá naneste impregnačný prostriedok, ktorý bude niekoľko mesiacov kožu chrániť. Zvoľte taký prípravok, ktorý nie je mastný a neobsahuje silikón. Ten sa postarajú o to, aby bola koža vyživená a zmäkčená, čím predídete vzniku trhlín a prasklín. Kožené sedadlá v aute by ste mali čistiť dvakrát do roka.

Aké prípravky použiť na čistenie interiéru auta

  • ochranný čistič na plastové povrchy auta
  • nanosilikónové mazivo na tesnenia auta
  • prípravok na čistenie okien
  • prípravok na tepovanie, prípadne na odstraňovanie škvŕn, špeciálny prípravok na čistenie autosedačiek
  • v prípade kožených sedačiek čistič na kožu a impregnačný prípravok

Postup na vyčistenie exteriéru auta

V prípade, že sa chcete pustiť do umývania auta zvonka, odporúčame vám robiť tak v tieni a nie na priamom slnku. Vyhnete sa tak aj rýchlemu schnutiu vody, ktorá by mohla zanechať na laku šmuhy. Odporúča sa tiež umývať auto v čase bezvetria, aby sa na mokrú karosériu neprilepil prach a drobné nečistoty. Pozrime sa teda, ako vyčistiť interiér auta krok za krokom.

1. Začnite od kolies a pneumatík

Pri umývaní auta zvonka začnite od kolies a pneumatík. Ak by ste kolesá umyli až po karosérii, mohla by sa karoséria opäť zašpiniť od nečistôt či blata. Na umývanie kolies a podvozku použite záhradnú hadicu alebo vysokotlakový čistič. Pri záhradnej hadici však potrebujete dosiahnuť dostatočne vysoký tlak.

Po odstránení hrubej špiny si pripravte dve vedrá s teplou vodou, čistiaci prostriedok na kolesá a kefu. Prípravok na čistenie nalejte do jedného vedra a pomocou kefy kolesá poriadne vyčistite.

2. Umyte hrubý špinu

Ako prvé je potrebné auto zbaviť povrchových nečistôt, a to tak, že ho celé postriekate vodou. Poslúži vám na to buď čistiaci postrekovač pripevnený na záhradnú hadicu, prípadne vysokotlakový čistič. Potom je vhodné vyčistiť lakované medzidverové plochy za pomoci špeciálnych čističov. Použiť môžete napríklad štetec a špinu potom zotrieť utierkou z mikrovlákna.

3. Umyte okná

Okná najskôr umyte pomocou vody a silikónovej stierky, vodu vysušte utierkou z mikrovlákna. Následne použite čistič na sklo a handričku z mikrovlákna, pomocou ktorej krúživými pohybmi vyčistíte okná. Potom môžete použiť prípravok na odpudzovanie vody. Uistite sa však, že sú sklá naozaj čisté.

4. Vyčistite plasty

Plastové časti exteriéru auta vyčistíte univerzálnym čistiacim prípravkom vhodným na všetky typy povrchov. Ten naneste priamo na plast a pomocou mokrého štetca odstráňte špinu a snažte sa vytvoriť čo najviac peny. Vo vedre s teplou vodou si priebežne štetec umývajte. Keď sú plasty čisté, utrite ich mikrovláknovou utierkou.

5. Umyte lak auta

Lak môžete čistiť pravidelne v rámci údržby, prípadne dôkladne. Pri údržbovom čistení by ste mali používať neutrálne čistiace prostriedky, aby ste nenarušili ochrannú vrstvu laku. Takéto čistenie je potrebné robiť raz týždenne.

Dôkladné čistenie laku auta je vhodné urobiť vždy po zime a budete potrebovať prípravok na umývanie karosériu, ktorý je vhodný aj na ošetrovanie povrchovej vrstvy ochrany laku. Pripravte si opäť dve vedrá s teplou vodou a do jedného pridajte čistiaci prípravok. Auto umývajte odhora dole a pomocou rukavice na čistenie robte po karosérii krúživé pohyby. Rukavicu priebežne prepierajte a namáčajte do čistiaceho roztoku. Po vyčistení karosérie vodou z hadice opláchnite zvyšky šampónu.

6. Naneste vosk

Na záver čistenia auta by ste mali navoskovať karosériu, prípadne ALU kolesá. Tenká vrstva vosku zakonzervuje karosériu a chráni ju pred špinou a poškodením. Vosk nanášajte pomocou handričky, no vyhnite sa plastom. Vždy sa riaďte pokynmi na obale daného produktu. Voskovaný povrch potom vyleštite mikrovláknovou handričkou.