Tipy, ako vyčistiť striebro

Nové strieborné šperky, príbory a iné predmety z tohto kovu sú krásne, no po čase sa zafarbia a to nevyzerá dobre. Aby malo striebro neustále pekný a hlavne čistý vzhľad, je nutné sa oňho pravidelne starať. Vďaka tomu vydrží aj niekoľko rokov či dokonca generácií. V tomto článku sa dozviete, prečo striebro oxiduje a ako ho môžete vyčistiť.

Prečo striebro oxiduje?

Striebro je veľmi mäkký materiál. Ak sa z neho vyrábajú šperky a iné predmety, tak sa kombinuje napríklad s meďou, vďaka čomu sa zvýši jeho odolnosť. Po určitom čase striebro oxiduje, to znamená, že sa na jeho povrchu vytvorí vrstva korózie, ktorá spôsobuje tmavé alebo čierne zafarbenie. Jedná sa o prirodzený jav, respektíve reakciu, ktorá vzniká, keď sa striebro dostane do kontaktu so sírou, kyslíkom, vlhkosťou, chlórom alebo s ľudskou kožou, ktorá má kyslé pH. Čím dlhšie je striebro v kontakte s týmito prvkami, tým intenzívnejšia je oxidácia, čo v konečnom dôsledku sťažuje jeho čistenie.

Skutočnosť je taká, že oxidácií sa nedá zabrániť, pretože aj tie najkvalitnejšie predmety alebo šperky zo striebra (tie, ktoré nečernajú sú ošetrené jemnou vrstvou ródia) po určitom čase menia farbu. Dobrou správou je, že tento proces môžete spomaliť pomocou správneho skladovania na suchých a tmavých miestach. Šperky zo striebra je vhodné skladovať v šperkovnici alebo v suchej škatuľke, prípadne vo vrecku na to určenom. Iné predmety zo striebra taktiež uložte na suchých a tmavých miestach, čo výrazne spomalí proces oxidácie.

Ako vyčistiť striebro?

Vyššie sme si uviedli základné informácie o tom, prečo a ako striebro oxiduje. Teraz sa bližšie pozrieme na to, čím môžete vyčistiť striebro. Dostupné sú rôzne profesionálne prípravky, ale aj také, ktoré nájdete takmer v každej domácnosti.

Špeciálne čistiace prostriedky na striebro

Na našom trhu sú dostupné rôzne špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené na čistenie zoxidovaného a inak znečisteného striebra. Medzi najznámejšie patria nasledujúce:

  • Čistiace utierky na striebro – textilné utierky alebo handričky, ktoré sú napustené špeciálnym roztokom, ktorý slúži na čistenie zoxidovaného povrchu a leštenie striebra. Na výber sú jednorazové handričky alebo na opakované použitie.
  • Tekuté čistiace roztoky – fungujú na veľmi jednoduchom princípe, stačí ponoriť strieborný šperk do tohto roztoku, opláchnuť a následne ho vysušiť. Vybrať si môžete dva druhy. Buď koncentrované tekuté čistiace prostriedky na striebro, ktoré sú pripravené na okamžité použitie alebo roztoky, ktoré je potrebné riediť s vodou. Po použití takéhoto prípravku je zvyčajne potrebné striebro doleštiť. V každom prípade,  pred samotným použitím akéhokoľvek roztoku určeného na striebro, je dôležité prečítať si návod na použitie. V ňom sa dozviete, ako ho treba používať a čo všetko sa do roztoku nesmie namáčať.
  • Ultrazvukové čističky – prístroje, ktoré sa postarajú o moderné čistenie striebra. Ultrazvuková čistička môže byť určená na domáce alebo profesionálne použitie. Využíva ultrazvukovú technológiu, ktorá vytvára množstvo malých bubliniek (tie sa dostanú aj na ťažšie prístupné miesta – do rôznych štrbín), vďaka čomu bude striebro dokonale čisté.

Ako doma vyčistiť striebro

Keď je potrebné vyčistiť striebro, nie vždy je po ruke textilná handrička, špeciálny roztok alebo ultrazvuková čistička, ktoré sú určené na čistenie striebra. V takom prípade môžete využiť rôzne pomôcky a suroviny, ktoré sa nájdu takmer v každej jednej domácnosti. Tu je osem tipov, ako vyčistiť striebro doma.

1. Prášok do pečiva / jedlá sóda a alobal

Na domáce čistenie skorodovaného striebra si pripravte plastovú misku, alobal, polievkovú lyžicu, prášok na pečenie alebo jedlú sódu, vodu (s teplotou okolo 80 °C) a handričku.

Misku vyložte alobalom, nalejte do nej vodu a pridajte jednu lyžicu prášku do pečiva alebo jedlej sódy, premiešajte. Do tejto zmesi vložte strieborný šperk alebo predmet na niekoľko minút (minimálne na 10 minút), opláchnite studenou vodou, dôkladne vysušte a doleštite handričkou.

2. Zmes octu a sódy bikarbóny

Zmes octu a sódy bikarbóny je lacný a navyše aj veľmi účinný spôsob, ako vyčistiť strieborné šperky alebo príbory. Okrem čistého vzhľadu vás prekvapí aj obnovený lesk. Tento spôsob čistenia sa neodporúča vykonávať na starožitných strieborných predmetoch.

Postup je veľmi jednoduchý. Pripravte si dostatočne veľkú nádobu, vložte do nej striebro a zalejte octom.Do misky pridajte sódu bikarbónu (riaďte sa pomerom – 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny na jednu šálku octu) a nechajte pôsobiť minimálne jednu hodinu. Na záver strieborné šperky alebo príbory opláchnite studenou vodou a nezabudnite dosucha utrieť bavlnenou handričkou.

3. Pasta z jedlej sódy a vody

Nánosy a nečistoty na striebre je možné odstrániť pomocou pasty, ktorú si vytvoríte zo sódy bikarbóny a vlažnej vody.

Pastu pomocou vlhkej handričky naneste na znečistené miesta, nechajte pôsobiť dve až tri minúty a utrite mäkkou handričkou. Striebro opláchnite studenou vodou a vysušte pomocou mäkkej handričky a krúživými pohybmi preleštite. Musíte byť pri čistení veľmi opatrní, aby ste nepoškriabali povrch striebra. V prípade, že je striebro osadené kameňmi alebo má rôzne ťažšie dostupné miesta, tak môžete na čistenie použiť mäkkú zubnú kefku.

4. Hliníková fólia (alobal) a tekutý prostriedok na pranie

Misku vyložte alobalom, naplňte horúcou vodou, pridajte jednu polievkovú lyžicu tekutého prostriedku na pranie a premiešajte. Vložte striebro a nechajte ho tam pôsobiť jednu minútu. Pomocou kuchynských kliešti ho vyberte, opláchnite vlažnou vodou a položte na papierovú utierku, kde samovoľne uschne.

5. Čistiaci prostriedok na okná

Čistiaci prostriedok na okná čistí nielen sklenené povrchy, ale perfektne odstráni nečistoty zo striebra a obnovuje jeho lesk. Nastriekajte ho na handričku alebo priamo na striebro a vyčistite.

6. Kečup

Zakalené striebro dokáže vyčistiť aj bežný kečup. Nejedná sa o žiadny žart, ale účinný spôsob očistenia striebra. Na papierovú utierku naneste malé množstvo kečupu a v tenkej vrstve ním potrite striebro. Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút. Na záver striebro musíte opláchnuť a dosucha utrieť handričkou.

7. Coca-Cola

Ďalším zaujímavým spôsobom, ako vyčistiť striebro, je použitie obľúbeného nealkoholického nápoja Coca-Coly. Čistiaci účinok zabezpečí kyselina fosforečná a bublinky, ktoré sa v nej nachádzajú. Coca-Colu nalejte do dostatočne veľkej misky a namočte do nej striebro, minimálne na desať minút. Precízne očistite handričkou, opláchnite studenou vodou a utrite.

Tento coca-colový čistič na striebro je účinný prevažne na menšie nečistoty. Obzvlášť pozor si dajte na šperky, ktoré sú osadené kameňmi, pretože tie by vyššie spomínaná kyselina mohla poškodiť.

8. Kukuričná múka a voda

Ak máte striebro, ktorému chcete prinavrátiť lesk, tento recept je ideálny práve pre vás. Pripravte si hustú pastu z kukuričnej múky a vody, naneste ju na strieborný predmet a nechajte ju úplne zaschnúť. Pomocou handričky vyčistíte povrch striebra a tým obnovíte aj jeho stratený lesk.

Čistenie striebra u klenotníka

Ak sa bojíte čistiť svoje strieborné šperky doma alebo máte strieborné šperky v kombinácií s drahými kameňmi (čo do značnej miery zťažuje čistenie), v takom prípade ich môžete zveriť do rúk odborníkov. Vyhľadajte vo svojom okolí klenotníka, ktorý poskytuje službu čistenia šperkov na profesionálnej úrovni. Okrem toho, veľkou výhodou je, že odborník na šperky špeciálne ošetrí tento biely kov, čím sa zabráni ďalšej oxidácií. Za takúto službu ale zaplatíte oveľa viac peňazí, ako za nákup surovín a pomôcok na domáce čistenie striebra.

Odporúčané produkty