Praktické rady a tipy ako vyčistiť zlato

Každý z nás má doma zlaté šperky a predmety, o ktoré sa treba pravidelne starať a čistiť, aby nestratili svoj lesk. Napriek tomu, že zlato patrí medzi trvácne kovy, občas sa na jeho povrchu môže objaviť zmatnenie a rôzne nečistoty. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo komerčne dostupných čističov, ktoré sú špeciálne určené na čistenie zlatých šperkov, a ktoré je najvhodnejšie používať podľa pokynov od výrobcu. Samotné zlato sa dá efektívne vyčistiť aj pomocou doma dostupných surovín.

Formy zlata v domácnosti

V domácnostiach sa môže vyskytovať zlato vo forme šperkov, mincí a dekorácií. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky zlaté predmety sú vyrobené zo 100% čistého zlata. Časté sú napríklad zliatiny zlata s inými kovmi, a to predovšetkým na zlepšenie pevnosti a odolnosti. Biele a ružové zlato sú príklady zliatiny zlata s inými kovmi, ako je nikel alebo meď.

Zlato v domácnosti sa najčastejšie vyskytuje v týchto formách:

Zlaté šperky

Šperky ako náhrdelníky, náramky, prstene a náušnice vyrobené zo žltého, bieleho alebo ružového zlata. Zlaté šperky sú bežným spôsobom, ako ľudia vlastnia a nosia zlato v každodennom bežnom živote.

Zlaté hodinky

Hodinky s použitím zlatých prvkov v ich konštrukcii alebo plátované zlatom.

Dekoratívne predmety

V domácnostiach môžeme nájsť dekoratívne predmety, ako sú zlaté alebo pozlátené sošky, vázy, rámčeky na fotky a ďalšie dekoratívne drobnosti.

Zlaté mince a šperkovnice

Niektorí ľudia zbierajú zlaté mince. Rovnako aj zlaté šperkovnice môžu byť vyrobené zo zlata alebo jemne pozlátené, čím získavajú exkluzívnejší vzhľad.

Oxidácia zlata

Samotné zlato sa v šperkárstve používa s rôznymi inými kovmi, ktoré sú pridávané v rôznych pomeroch. A práve pridávanie iných kovov v kombinácii s rôznym prostredím, kde sa zlaté šperky a predmety nachádzajú, môže spôsobovať, že zlato oxiduje alebo tzv. sčernie. Oxidácia zlata sa najčastejšie prejavuje zmatnením zlatého povrchu, výskytom tzv. máp alebo zlatý povrch chytí iný farebný odtieň. Preto by sa zlaté predmety a šperky mali vyhýbať napríklad vlhkému prostrediu, morskej vode, ovocným kyslým šťavám, ľudskému potu, parfémom, lakom na vlasy a podobne.

Ako správne čistiť zlato v domácnosti

V domácnostiach sa obvykle nevykonávajú špecializované a komplexné procesy čistenia zlata, ktoré by sa využívali v priemysle alebo v laboratóriách. No existujú niektoré jednoduché a bežné metódy, ktoré sa používajú na udržiavanie čistoty a lesku zlatých predmetov v domácnosti. Je dôležité si uvedomiť, že pri čistení zlata by sa nemali používať príliš agresívne čistiace prostriedky alebo abrazívne materiály, ktoré by mohli poškodiť povrch zlata. Pri šperkoch s drahokamami by ste mali byť opatrní, aby ste nepoužívali čistiace látky, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na drahokamy.

Základné metódy čistenia zlata v domácnosti

Čistenie teplou vodou a mydlom

Mnohé zlaté šperky a predmety možno jednoducho umyť v teplej vode s primeraným množstvom mydla. Potom sa jednoducho opláchnu čistou vodou a osušia mäkkou handrou. Táto metóda je vhodná najmä pre odstránenie povrchových nečistôt a mastnoty.

Čistenie sódou bikarbónou

Vytvorte si jemnú pastu zo sódy bikarbóny a vody. Opatrne ju naneste na zlatý povrch a utierajte mäkkou kefkou alebo handrou a nechajte chvíľu pôsobiť. Po opláchnutí vodou a osušení by malo byť zlato lesklejšie. Pozor si treba dávať na príliš silné leštenie, ktoré môže zlatý povrch skôr poškriabať.

Čistenie citrónovou šťavou

Citrónová šťava obsahuje kyselinu, ktorá môže pomôcť odstrániť koróziu, zelené škvrny na povrchu a ďalšie iné nečistoty. Naneste citrónovú šťavu na zlatý povrch, nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite a dôkladne osušte.

Čistenie sódou bikarbónou a octom

Vytvorte si jemnú pastu zmiešaním sódy bikarbóny s malým množstvom octu. Naneste ju na zlatý povrch, nechajte pôsobiť krátku dobu a potom opláchnite a osušte. Povrch bude krásne lesklý.

Špeciálne čističe na zlato

Existuje niekoľko špecializovaných odborných prípravkov určených priamo na čistenie zlata, ktoré sú dostupné v obchodoch so šperkami, obchodoch s domácimi potrebami alebo sa dajú jednoducho zakúpiť cez internet. Tieto prípravky sú vyrobené tak, aby boli šetrné k zlatu a zároveň efektívne odstraňovali všetky nečistoty a zároveň zlepšovali lesk.

Medzi bežne dostupné odborné prípravky na čistenie zlata patria.

Čistič zlatých šperkov

Sú špeciálne čističe navrhnuté na čistenie zlatých šperkov. Tieto čističe zvyčajne obsahujú rôzne chemikálie, ktoré pomáhajú odstraňovať povrchové nečistoty veľmi rýchlo a jednoducho a päť obnovujú pôvodný lesk zlata.

Čistiace utierky

Výrobky v podobe čistiacich utierok sú určené na jednoduché čistenie zlatých predmetov pohodlne v domácnosti. Stačí ich otvoriť a pretrieť zlatý povrch, potom opláchnuť a osušiť daný predmet či šperk.

Impregnácie na lesk

Na trhu sa čoraz viac objavujú aj rôzne impregnácie, čistiace peny alebo lesky, ktoré sa nanášajú na zlaté povrchy na obnovenie ich lesku. Tieto produkty môžu byť užitočné na jednoduché a pravidelné čistenie zlatých povrchov.

Čistenie zlata u zlatníka

Ak máte cenné šperky alebo predmety, ktoré vyžadujú špeciálne čistenie, odporúča sa konzultovať ich čistenie s profesionálnym šperkárom alebo odborníkom na údržbu šperkov. Niektoré kamenné predajne ponúkajú po zakúpení tovaru aj bezplatný servis čistenia zlata. Ten môže byť napríklad vo forme čistenia zlata ultrazvukom a ďalšími inými technikami.

Pri čistení zlata myslite vždy na najvhodnejší spôsob. Pri výbere odborného čistiaceho prostriedku by ste mali brať do úvahy aj typ zlata, s ktorým pracujete (napríklad žlté, bielé, alebo ružové zlato), a ak máte šperky s drahokamami, mali by ste sa uistiť, akú formu čistenia zvoliť a či je čistič naozaj bezpečný pre dané drahokamy, alebo je lepšie obrátiť sa na odborníka.

Vždy si tiež dôkladne prečítajte pokyny výrobcu pred použitím odborných prípravkov a dodržiavajte odporúčania výrobcu pre bezpečné a efektívne použitie daného prípravku. Ak máte doma veľmi cenné šperky, lepšou voľbou môže byť ich čistenie s odborníkom na šperky, aby ste získali najoptimálnejšie rady pre údržbu a čistenie zlata. Taktiež nezabudnite ani na správne uchovávanie zlata. Šperky v šperkovniciach, ktoré sú vystlané jemnou textíliou mince a drobné predmety v textilných vreckách.

Odporúčané produkty