Zariaďujete si novú kuchyňu alebo len vymieňate pokazený kuchynský spotrebič? Skôr ako si sadnete k počítaču a začnete robiť prvý cenový prieskum, premyslite si, aké funkcie by mal mať nový spotrebič a stanovte si rozpočet, ktorý môžete na nákup kuchynského spotrebiča minúť. Takto zabránite bezhlavému nakupovaniu vecí, ktoré sú v akcií a reálne ich vôbec nepotrebujete.
Ako si vybrať kuchynský spotrebič?
Výber malých spotrebičov závisí od štýlu varenia, počtu členov v domácnosti, diétnych obmedzaní ako aj životného štýlu. Treba vziať do úvahy náročnosť čistenia spotrebiča napr. či je možné dať jednotlivé časti do umývačky riadu, odolnosť materiálu, hmotnosť spotrebiča a technické parametre ako príkon, počet rýchlostí a funkcií. Výhodou je, ak má spotrebič poistku proti prehriatu motora a spusteniu. Samozrejmosťou by mali byť protišmykové prvky, ktoré zabezpečujú stabilitu spotrebiča.
Malé kuchynské spotrebiče uľahčujú prípravu pokrmov a nápojov. Ušetria čas strávený pri varení (ručné strúhanie či miesenie cesta je už minulosťou) a častokrát sú pripravené jedlá zdravšie. Multifunkčný kuchynský robot alebo food processor vám ušetrí ešte aj priestor a peniaze, pretože použitím príslušenstva dokážete nahradiť niekoľko spotrebičov.
Funkcie malých kuchynských spotrebičov
Medzi základné funkcie malých kuchynských spotrebičov patria:
- miešanie a miesenie cesta, šľahanie bielkov (kuchynský robot)
- krájanie a strúhanie zeleniny (food processor)
- mixovanie rôznorodých potravín (food processor, mixér)
- odšťavovanie ovocia a zeleniny (odšťavovač)
- mletie mäsa, orechov, maku, semienok, byliniek (mlynček)
- drvenie ľadu (sekáčik, drvič)
- varenie na pare (elektrický parný hrniec)
- sušenie ovocia, mäsa, húb, byliniek (sušička)
- pečenie domáceho chleba a sladkého pečiva (pekáreň)
- fritovanie a grilovanie (fritéza, gril)
- zaváranie (elektrický zavárací hrniec)