Ako vyčistiť odtok – babské rady aj špeciálne prípravky

Upchatý odtok vám môže tak trochu skomplikovať život a rozhodne to nie je nič príjemné. Ak vás tento problém občas potrápi, v článku vám poradíme, ako vyčistiť odtok rýchlo a účinne. Pozrieme sa na to, čo pomáha a poradíme vám domáce aj špeciálne prípravky na upchatý odtok.

Príčiny upchávania odtok a prevencia

Upchatý odtok potrápi raz za čas asi každú domácnosť. Spoznáte ho buď podľa toho, že sa z odtoku šíri nepríjemný zápach, alebo voda jednoducho neodteká. K bežným príčinám upchatého odtoku v kuchyni patria spláchnuté zvyšky jedla, ktoré sa v odtoku zasekli a postupne sa tam hromadia. Za upchatým odtokom vo vani alebo v umývadle v kúpeľni zase zvyčajne hľadajte vlasy alebo chlpy. Príčin upchatého odtoku v kúpeľni aj v kuchyni však môže byť viac.

K najčastejším príčinám upchatého odtoku v kuchyni patrí olej alebo iný tuk, ktorý mnohí ľudia vylievajú do odtoku. Tam však olej rozhodne nepatrí, pretože vytvára usadeniny. Ďalšími príčinami upchatia odtoku môžu byť múka a cesto, kávová usadenina či zvyšky jedál. Ak sa teda chcete vyhnúť upchatému odtoku, nevylievajte do kuchynského drezu to, čo by ho mohlo upchať. No a v kúpeľni môžete dať do odtoku vane či sprchového kúta sitko na zachytávanie vlasov. Samozrejme, niekedy sa môže stať, že aj preventívne opatrenia zlyhajú a vy sa budete musieť popasovať s upchatým odtokom. Tak sa pozrime, akými spôsobmi môžete vyčistiť upchatý odtok v kuchyni aj v kúpeľni.

Ako vyčistiť odtok v kuchyni aj v kúpeľni

Spôsobov na vyčistenie upchatého odtoku je viacero a pristupovať k tomuto problému môžete rôznymi metódami. Odtok možno vyčistiť chemicky, biologicky aj mechanicky. Poďme si teda jednotlivé metódy priblížiť.

Mechanické čistenie upchatého odtoku

Vašou prvou záchranou pri upchatom odtoku môže byť jeho mechanické vyčistenie. Odtok môžete mechanicky vyčistiť rôznymi spôsobmi, napríklad klasickým gumovým zvonom, no niekedy je nevyhnutné odtok rozobrať. Ako teda mechanicky vyčistíte odtok?

Použitie zvonu

Gumový zvon je efektívny nástroj na riešenie problémov s upchatým odtokom v kúpeľni aj v kuchyni. Odtok pomocou zvonu uvoľníte tak, že na otvor odtoku zvon priložíte a pumpovaním vytvorte podtlak. Vďaka nemu sa z odtoku uvoľnia nečistoty a keď uvidíte vodný vír, je to znamenie toho, že vaša misia bola úspešná.

Rozobratie sifónu

Rozobratie sifónu je už náročnejšia úloha ak si na ňu netrúfate, radšej sa do nej nepúštajte. Treba však povedať, že to nie je až také zložité, ako sa to môže javiť. Predtým, ako sa pustíte do rozoberania sifónu, pripravte si handru a vedro, ktoré položíte pod sifón. Keď sifón rozoberiete, všimnite si aj to, či nie sú poškodené tesnenia. Z rozobratého sifónu odstráňte všetky špiny, prepláchnite ho a potom namontujte späť.

Chemické čistenie upchatého odtoku

Ak ste nepochodili s mechanickým čistením upchatého odtoku, skúste chemické čistenie. Na upchatý odtok sa používajú čistiace prípravky s obsahom hydroxidu sodného alebo lúhu. Tieto chemické prostriedky neprodukujú výpary a sú v podstate bezpečné. Napriek tomu odporúčame používať ochranné prostriedky a chrániť si ruky gumovými rukavicami. Tiež je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu na obale daného prípravku.

Ak sa rozhodnete použiť prostriedky s obsahom hydroxidu sodného, ich použitie spočíva v tom, že ich nasypete do odtoku a následne prelejete vriacou vodou. Potom necháte pôsobiť stanovený čas a prepláchnete prúdom studenej vody.

Biologické čistenie upchatého odtoku

Pri riešení problému s upchatým odtokom vám pomôžu aj biologické čistiace prostriedky, ktoré obsahujú neškodné baktérie. Tieto baktérie sú schopné rozložiť usadené organické látky v odtoku a nie sú také agresívne ako chemické prípravky. Nehrozí tak, že by hrozilo riziko poškodenia povrchu potrubia.

Biologické prípravky sa nalejú do potrubia a nechajú sa pôsobiť zhruba osem hodín. Za tento čas teda odtok nesmiete používať, a tak je vhodné naliať prípravok do odtoku na noc. Ráno už len odtok prepláchnete prúdom vody a máte po probléme. Nevýhodou tejto metódy je to, že biologické prípravky patria k tým drahším. Na druhej strane sú však šetrné k materiálom aj k životnému prostrediu.

Čo pomáha na upchatý odtok – domáce a špeciálne prípravky

Ak by ste chceli skúsiť vyriešiť problém s upchatým odtokom domácimi receptami, máte niekoľko možností. Azda najčastejšie sa odporúča kombinácia sódy bikarbóny, octu a vriacej vody. Používa sa však aj ocot a prášok do pečiva, prípadne soľ. Pozrime sa na to, ako tieto domáce prípravky použiť v prípade upchatého odtoku:

  • sóda bikarbóna a ocot: 100 g sódy bikarbóny nasypte do odtoku a zalejte cca 200 ml octu. Potom do odtoku nalejte vriacu vodu a zopakujte aspoň dva až tri razy, v závislosti od miery upchatia vášho odtoku. Pri nalievaní vriacej vody do odtoku buďte opatrný, pretože to bude bublať a tento roztok môže na vás aj odfrknúť.
  • prášok do pečiva a ocot: prášok do pečiva pôsobí v spojení s octom rovnako, ako sóda bikarbóna. Postupujte teda rovnako, ako pri čistení pomocou jedlej sódy, množstvo prášku do pečiva môže byť aj menšie.
  • kuchynská soľ: ďalšia babská rada hovorí o tom, že aj kuchynská soľ vám môže pomôcť vyčistiť odtok. Do odtoku nasypte 5 PL soli, nalejte vriacu vodu a je to hotovo.

Doma si môžete vyrobiť aj vlastné chemické prípravky na čistenie odtoku, ktoré sú veľmi účinné. Vyskúšať môžete zmes peroxidu vodíka a vody, ktorú si pripravíte zmiešaním jednej šálky peroxidu vodíka a litra vody. Túto zmes stačí naliať do upchatého odtoku a nechať ju pôsobiť. Druhou možnosťou je použiť zmes boraxu, soli a octu. Zmiešať treba štvrtinu šálky boraxu s rovnakým množstvom kuchynskej soli a polovicou šálky octu. Do tejto zmesi prilejte šálku horúcej vody a nalejte do odtoku, kde necháte pôsobiť cez noc. Ráno potom už len odtok prepláchnite horúcou vodou.

V prípade, že by tieto domáce prípravky na upchatý odtok nezabrali, skúste siahnuť po špeciálnych. Na trhu ich nájdete pomerne dosť a je len na vás, čomu dáte prednosť. V ponuke sú tekuté špeciálne prostriedky na upchatý odtok, ale aj prostriedky na upchatý odtok v prášku či v podobe granúl. Zo špeciálnych prípravkov spomenieme tie najznámejšie:

  • Sifo
  • Savo Razant
  • Domestos čistič odpadov
  • Mr. Muscle čistič odpadov
  • TIRET Čistič odpadov

Odporúčané produkty