Ako sa prejavuje zápal močových ciest a ako ho liečiť

Zápal močových ciest sa môže objaviť niekedy celkom nenápadne, no inokedy vás zasiahne vo svojej plnej sile. V každom prípade je zápal močových ciest veľmi nepríjemným ochorením a určite by ste ho nemali podceniť. Môže totiž spôsobiť aj závažné komplikácie, a to tak u žien, ako aj u mužov. V článku sa dozviete, čo je zápal močových ciest a aké sú jeho prejavy a príčiny. No a pozrieme sa aj na jeho liečbu, či už domácu, alebo odbornú.

Čo je zápal močových ciest a aké sú jeho príčiny

Zápal močových ciest je infekcia, ktorú vyvolávajú rôzne druhy baktérií. Veľmi často ide o E. coli, prípadne baktérie z rodu Enterococcus či o Staphylococcus saprophyticus. K infekcii často dochádza tak, že sa baktérie dostanú z konečníka do močovej trubice. Odtiaľ sa za priaznivých podmienok baktérie rozšíria vyššie do močovej trubice, močového mechúra a niekedy až do horných močových ciest.

Zápal močových ciest sa častejšie vyskytuje u žien, pretože majú kratšiu močovú trubicu. Výraznejšie sa vyskytuje aj u ľudí trpiacich cukrovkou, pretože ich moč obsahuje vyššie množstvo cukru, čím sa tvorí prostredie prospešné pre baktérie. Taktiež môžu častejšie potrápiť ľudí trpiacich inkontinenciou. No a na infekciu močového traktu sú náchylné tiež tehotné ženy. V tehotenstve sa totiž močový mechúr kvôli veľkosti plodu nie vždy správne vyprázdňuje.

Ak chcete predchádzať vzniku zápalu močových ciest, dôležité je dodržiavanie hygieny. U žien je to napríklad utierať sa po močení spredu dozadu a nie naopak. Okrem toho je dôležité, aby sa ženy po pohlavnom styku vymočili. Moč funguje ako prirodzená dezinfekcia a vyplavuje z močových ciest baktérie. Aj z tohto dôvodu je potrebné dodržiavať dostatočný prísun tekutín a nezadržiavať močenie.

Príznaky zápalu močových ciest

Zápal močových ciest je názov, ktorý označuje zápalové ochorenie močového ústrojenstva. Môže ísť o zápal močového mechúra, močovej trubice a v horšom prípade aj o zápal obličiek. Najčastejšie sa však vyskytuje zápal močového mechúra a tento problém trápi viac žien ako mužov.

Infekcia močových ciest má svoje typické príznaky, ktoré pozná každý, kto už raz toto ochorenie prekonal. Jedným z hlavných príznakov zápalu močových ciest je typicky pálivá či rezavá bolesť pri močení. Okrem toho je príznakom aj časté nutkanie na močenie, niekedy chorý vymočí len pár kvapiek moču. Nie je výnimkou, že po vymočení pretrváva pocit nedostatočného vyprázdnenia.

Medzi príznaky zápalu močových ciest patrí však aj únava, zvýšená teplota a nezriedka sa objavujú aj bolesti v podbrušku. V prípade silnej infekcie môžete pozorovať zakalený moč či moč zafarbený od krvi. Niekedy môže moč aj výrazne páchnuť. Ak sa ani pri týchto príznakoch nevyberiete k lekárovi, hrozí vám horúčka, zimnica, bolesti v oblasti chrbta a výtok z močovej trubice. Tu už zrejme došlo k infekcii obličiek, a to je stav, ktorý si vyžaduje bezodkladnú lekársku pomoc.

Ak si nie ste istý, či máte zápal močových ciest, dnes si už viete v lekárni kúpiť test, ktorý vám ho potvrdí alebo vyvráti. Diagnózu však musí vždy potvrdiť lekár, a to jednak pohmatom podbruška, a jednak rozborom moču.

Poďme si teda príznaky zápalu močových ciest zhrnúť:

  • časté močenie – nutkanie na močenie s tým, že postihnutý vymočí len malé množstvo moču, je jedným z prvých príznakov zápalu močových ciest
  • pálenie a rezanie pri močení – typickým príznakom sú nepríjemné pocit počas močenia, najčastejšie popisované ako pálenie alebo rezanie. Bolesť je spôsobená tým, že počas močenia dochádza k dráždeniu infekciou postihnutých slizníc.
  • bolesti v oblasti podbruška – v prípade zápalu močového traktu nie sú výnimočné ani bolesti v podbrušku, tie môžu mať rôznu intenzitu
  • krv v moči – pri zápale močových ciest nie je výnimočné, že spozorujete v moči stopy krvi. Tie môžu mať podobu len mierneho sfarbenia až po jasne červené zafarbenie. Krv v moči je však jasným signálom pre vyhľadanie lekárskej pomoci.
  • zapáchajúci moč – ak máte zápal močových ciest, môže sa to prejaviť aj výrazným a nepríjemných zápachom moču

Začínajúci zápal môžete vyliečiť aj doma

Ak začnete riešiť zápal močových ciest včas, môže vám pomôcť aj domáca liečba. Tá by mala spočívať jednak v podpore imunity, a jednak aj v dodržiavaní pitného režimu. Vhodné je preto pri prvých prejavoch siahnuť po vitamíne C a zvýšiť príjem tekutín. Piť môžete čistú vodu, no určite je vhodné piť napríklad aj urologický čaj. Z byliniek je vhodné siahnuť po žihľave, prasličke, ibišteku, rebríčku či zlatobyli a petržlenovej vňati.

Čo sa množstva týka, odporúča sa vypiť pohár tekutín každú hodinu. Zabezpečíte tak vyššie množstvo moču, ktorý pomôže odplaviť baktérie. Babské rady odporúčajú piť aj odvar z brezovej kôry, prasličky roľnej, prípadne skúste žihľavový čaj alebo odvar z petržlenovej vňate či z harmančeka. Odporúča sa tiež konzumovať brusnice v akejkoľvek podobe, prípadne užívať výživové doplnky s ich obsahom. Brusnice sú vhodné aj ako prevencia pri často sa opakujúcich zápaloch močových ciest.

Liečbu zápalu močových ciest môžete podporiť aj teplými obkladmi na oblasť podbruška. Teplo z obkladov pomôže s uvoľnením svalov v podbrušku, čím sa môže zmierniť bolesť. Teplé obklady môžete používať aj viackrát denne, vždy aspoň na 15 minút. Môžete použiť rôzne hrejivé vankúšiky alebo napríklad termofor.

Vhod môže padnúť aj rada týkajúca sa diétnych opatrení. Počas infekcie močového traktu je vhodné vyhýbať sa dráždivým látkam. Určite nekonzumujte alkoholické nápoje a obmedziť by ste mali aj pitie kávy či nápojov s obsahom kofeínu. Pozor si dajte aj na kyslé potraviny a pikantné jedlá, no a príznaky môžu u citlivých ľudí zhoršovať aj citrusové plody.

Z voľne dostupných doplnkov môžete okrem prípravkov s obsahom brusníc siahnuť aj po Wobenzyme. No a dobre spravíte, ak svoju imunitu posilníte užívaním probiotík. Imunitu a boj s infekciou močových ciest podporíte aj užívaním výživových doplnkov s echinaceou. No a úľavu od bolesti vám môžu priniesť prípravky obsahujúce D-manózu. Tá bráni zachytávaniu baktérií na steny močového mechúra, a tak vaše telo baktérie rýchlejšie vypudí.

Okrem probiotík môžete siahnuť aj po tzv. bakteriálnych lyzátoch. Sú to časti baktérie upravené sušením mrazom, na ktoré sa musí imunita naučiť reagovať. V podstate tým, že sa s nimi stretne v bezpečnej forme, bude lepšie pripravená na baktérie vyvolávajúce zápal močových ciest. Vhodné je užívať ich pri často sa opakujúcich zápaloch močových ciest. K týmto prípravkom patrí doplnok výživy LYSGYN + D-manóza alebo URIVAC.

Odborná liečba zápalu močových ciest

Ak domáca liečba zápalu močových ciest nezaberie a váš stav sa nezačne zlepšovať, či dokonca sa zhorší, určite choďte k lekárovi. Ten stanoví diagnózu a nasadí antibiotickú liečbu. Antibiotická liečba zápalu močových ciest slúži na potlačenie infekcie a to, aké antibiotikum lekár zvolí, závisí od vážnosti zápalu, ale aj od výsledkov kultivácie moču. 

Ak neviete, čo vás v prípade zápalu močových ciest u lekára čaká, trochu vám to priblížime. Lekár by vám mal vyšetriť oblasť močových ciest pohmatom a dôležité sú tiež laboratórne testy. Vďaka nim je možné zistiť, aké baktérie vám infekciu spôsobili, takže lekár vie nasadiť vhodnú antibiotickú liečbu. Počas vyšetrenia môže lekár použiť aj ultrazvuk, alebo tzv. sono vyšetrenie.

Odporúčané produkty