Afty – čo to je a ako ich liečiť?

Máte v ústach malý pľuzgier a trápite sa nepríjemnou a prenikavou bolesťou? Pravdepodobne ide o aftu. Jedná sa o nepríjemný, ale bežný zdravotný problém v dutine ústnej. Jeho liečba môže byť náročná a často aj zdĺhavá. V tomto článku sa dozviete, čo to afty sú, aké faktory môžu vyvolať ich vznik a tiež sa pozrieme na konkrétne metódy liečby a prevencie.

Čo sú to afty?

Afty sú malé plytké vredy alebo pľuzgieriky, ktoré sa vytvárajú v rôznych častiach ústnej dutiny. Vždy sa nachádzajú v ústach, ale najčastejšie sa tvoria na vnútornej strane pier, ďasnách, vnútornej strane líc, na jazyku alebo pod ním. Charakteristickým znakom je biely alebo žltkastý povrch s červeným okrajom. Tieto pľuzgieriky sú zvyčajne malé, ale môžu dorásť aj do väčších rozmerov.

Afty sa môžu vytvoriť u kohokoľvek a to bez ohľadu na vek. Najčastejšie vznikajú u dospievajúcich v rozmedzí od desiatich do dvadsiatich rokov. Častejšie sa objavujú u žien ako mužov.

Afty – aké sú príznaky a prejavy?

Keď má človek afty, tak v ústnej dutine pociťuje pálenie alebo jemné brnenie, a to ešte predtým, ako sa samotný vred, teda afta objaví. Jedná sa o najbežnejšie príznaky, po ktorých sa vytvorí malý červený hrbolček, ktorý do pár dní praskne a zanechá otvorenú plytkú bielu alebo žltkastú ranu s červeným okrajom.

Afty sprevádza nepríjemná bolesť, ktorá je intenzívnejšia najmä pri jedení, pití a rozprávaní. V ojedinelých prípadoch sa môže človek s aftami cítiť malátne a dokonca môže byť tento stav sprevádzaný horúčkou.

Afty sa v závislosti od veľkosti delia na dve základné skupiny –  malé a veľké afty. Líšia sa nielen veľkosťou, ale aj príznakmi, prejavmi a dobou liečenia. Poďme sa pozrieť na jednotlivé charakteristiky.

Malé afty

Okrúhle alebo oválne vredy, ktoré zvyčajne dosahujú veľkosť menšiu ako 1 centimeter. Prítomná je mierna bolesť, ktorá je intenzívnejšia pri jedení, pití alebo pri kontakte s inými predmetmi v ústach. Malé afty sa hoja samé do pár dní, bez potreby špeciálnej liečby

Veľké afty

Majú zvyčajne nepravidelné vredy, ktoré dosahujú veľkosť v rozmedzí od 1 do 3 centimetrov. V porovnaní s malými sú oveľa viac bolestivejšie. Ich liečba je náročnejšia a dlhšia, pričom majú tendenciu sa opäť vracať. Väčšie afty môžu po zahojení zanechať jazvu.

Herpetické afty

Sú to bolestivé vredy, ktoré sú spôsobené vírusom herpes simplex. Sú prenosné buď priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Tvoria sav ústnej dutine, najčastejšie na spodnej strane jazyka. Môže sa ich vytvoriť hneď niekoľko desiatok. Doba liečenia trvá viac ako jeden mesiac.

Príčiny vzniku áft

Príčina vzniku týchto nepríjemných pľuzgierov je u každého iná a teda aj individuálna. Mnohé z nich sú pomerne bežné a ľahko identifikovateľné. K ich výskytu však môže prispieť aj kombinácia viacerých faktorov. Medzi tie najznámejšie príčiny vzniku áft patria nasledujúce:

  • Stres – afty sa zvyčajne tvoria počas stresujúcejších období (napríklad počas skúškového obdobia alebo inej veľkej udalosti vo vašom živote).
  • Poranenia v ústach – vredy môžu vzniknúť aj následkom poranenia v ústnej dutine, napríklad zahryznutím do pier alebo jazyka.
  • Ošetrenie u zubného lekára – afty sa môžu objaviť po rôznych dentálnych zákrokoch alebo ošetreniach (napríklad po vytrhnutí zuba, po dentálnej hygiene alebo po aplikácii ortodontických pomôcok). Mechanické podráždenie v dôsledku týchto procedúr môže viesť k tvorbe áft v ústnej dutine.
  • Pri nesprávnom čistení zubov – najmä vtedy, keď človek vyvíja na zubnú kefku  neprimeraný tlak, čím vzniká podráždenie.
  • Nedostatok správnej výživy – jednou z ďalších príčin vzniku áft je nedostatočná  alebo nesprávna výživa. Tieto malé bolestivé vredy vznikajú, keď má človek v organizme nedostatok živín, najmä, ak absentuje železo, zinok alebo vitamíny B9 (kyselina listová) a B12.
  • Alergie a citlivosť na potraviny – niektoré druhy potravín môžu spôsobiť alergiu alebo inú reakciu, po ktorej sa tvoria afty. Môžu vzniknúť aj v prípade, ak človek trpí celiakiou.
  • Hormonálne zmeny – vznik áft do značnej miery ovplyvňuje hormonálna nerovnováha, najmä u žien v období menštruácie, tehotenstva alebo počas užívania antikoncepcie.
  • Zubné pasty a ústne vody obsahujúce laurylsulfát sodný – niektorí ľudia môžu byť na laurylsulfát sodný citliví a pri jeho použití sa môže prejaviť alergická reakcia v podobe afty.
  • Niektoré druhy chorôb – napríklad autoimunitné ochorenia, psychické poruchy, celiakia, zápalové ochorenia čriev (ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba), ale aj bežná nádcha
  • Ďalšie – napríklad fajčenie, nedokonalosti v chrupe alebo nedostatočná ústna hygiena.

Ako liečiť afty?

Väčšina malých áft sa zahojí prirodzene sama a to v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Ak by však liečba trvala viac ako dva týždne, odporúča sa vyhľadať odborného lekára.

Mnoho ľudí však nechce čakať, kým afta zmizne a chce využiť všetky dostupné možnosti liečby. Afty je možné liečiť dvoma spôsobmi – odbornými metódami alebo domácimi opatreniami. Tu je prehľad oboch.

Domáca liečba

Pomáha zmierniť bolesť, urýchliť hojenie a minimalizovať riziko opakovaného výskytu. Odporúča sa nasledovné:

  • Pravidelná a správna ústna hygiena –  dbajte na pravidelnú ústnu hygienu, pri ktorej sa odporúča používať jemnejšie zubné kefky, čím sa zníži riziko ďalších poranení a podráždení.
  • Aplikujte na afty ľad – chladenie postihnutých oblastí ľadom môže pomôcť zmierniť bolesť a znížiť zápal.
  • Výplachy ústnej dutiny –  pomáha udržať afty čisté a navyše zmierňuje zápal. Použiť môžete slanú vodu alebo zmes jedlej sódy a vody.
  • Rôzne roztoky alebo gély bez lekárskeho prepisu – sú určené na tlmenie bolesti alebo vytvárajú ochranný povlak na povrchu afty. Výhodou je, že sú dostupné bez lekárskeho prepisu.
  • Nekonzumujte jedlá, ktoré môžu dráždiť afty –  vyhnite sa najmä kyslým a korenistým jedlám a aj nápojom, vďaka čomu dokážete minimalizovať podráždenie vredov.

Odborná liečba

V prípade, ak máte väčšie bolestivé afty alebo vám domáca liečba nepomáha, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc, teda lekára, ktorý vám poskytne vhodnú liečbu. Tá zahŕňa:

  • Lieky na zápal a bolesť – lekár môže predpísať účinné lieky na úľavu od bolesti a pre zmiernenie zápalu. Jedná sa napríklad o ústne gély s lokálnym anestetikom alebo ústne výplne obsahujúce kortikosteroidy.
  • Rôzne krémy, gély, tekutiny a pasty na lekársky predpis – sú účinné, ale kúpiť ich môžete iba na lekársky predpis

Prevencia vzniku áft

Afty sa veľmi často vracajú. Neexistuje zaručený spôsob, ktorý by bránil ich vznik. Ale existuje niekoľko opatrení, vďaka ktorým môžete znížiť riziko vzniku týchto nepríjemných vriedkov. Tu sú najzákladnejšie tipy pre minimalizáciu rizika vzniku áft:

  • Dôkladná ústna hygiena – pravidelné a dôkladné čistenie zubov, vrátane jazyka po každom jedle môže pomôcť minimalizovať riziko vzniku áft a udržiavať ústnu dutinu čistú. Používajte zubnú kefku s jemnými štetinami, ktoré nebudú dráždiť sliznicu v ústach. Nezabúdajte na zubnú niť a vyhýbajte sa pastám a ústnym vodám, ktoré obsahujú laurylsulfát sodný.
  • Nekonzumujte nevhodné jedlá – snažte sa z jedálnička vyradiť jedlá, ktoré by mohli dráždiť ústnu dutinu. Jedná sa najmä o solené, kyslé a korenené jedlá, vrátane orechov, hranoliek a sladkých či slaných pochutín. Neodporúča sa konzumovať akékoľvek potraviny, na ktoré ste citliví alebo alergickí.
  • Minimalizujte stres – stres je jedným z kľúčových faktorov pri vzniku týchto vredov, preto ho treba minimalizovať. Využívať môžete rôzne techniky, vrátane meditácie alebo cvičenia.
  • Dbajte na pravidelný a dostatočný spánok – kvalitný a pravidelný spánok pomáha posilniť imunitný systém a tým znížiť riziko vzniku áft.
  • Nefajčite – fajčenie dráždi sliznicu v ústnej dutine, čím sa zvyšuje riziko vzniku áft, preto je vhodné ho obmedziť, ideálne s ním úplne prestať.
  • Zabezpečte si dostatočný príjem živín – pestrá a rozmanitá strava s dostatočný množstvom živín, vitamínov a minerálov vplýva na celkové zdravie a teda aj na zdravie vašich úst.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že prevenciou vzniku áft je najmä kombinácia starostlivosti o ústnu dutinu, správneho životného štýlu a eliminácie potenciálnych dráždivých faktorov, ktoré by mohli prispieť k ich výskytu.

Odporúčané produkty