Tipy ako čítať lacnejšie

Čítanie, obľúbená voľnočasová aktivita, pomáha odreagovať sa a rozširuje slovnú zásobu. Bez ohľadu či čítate detektívky, beletriu, cestopisné romány, alebo odbornú literatúru, na kúpu kníh máte určite vyčlenených len pár EUR z mesačného rozpočtu. Pokiaľ nejde o výnimočnú knihu, málokedy si tú istú knihu prečítate opakovane a na poličke vám zapadne prachom. Oplatí sa kupovať stále nové knihy alebo sú aj iné spôsoby ako čítať?

ako čítať lacnejšie

V dnešnej dobe máte toľko možností. Knihy môžete čítať nielen v papierovej podobe, čoraz viac knižných titulov je dostupných aj v elektronických formátoch ako iBook, ePUB, MOBI, eReader či PDF. Ak nemáte dostatok voľného času na čítanie, môžete dokonca počúvať audioknihy.

Najlepší a najlacnejší spôsob ako sa dostať k dobrej knihe je požičať si knihu od rodiny, kamarátov či kolegov na základe ich referencie. V tomto prípade vás to nič nestojí a máte najmenej 90% istotu, že kniha bude stáť za to.

Ďalší finančne nenáročný spôsob je požičiavať si knihy a e-knihy z mestskej knižnice. Ročný poplatok za čitateľský preukaz sa pohybuje od 0 – 6 EUR. Knihy si môžete objednať cez knižničný online katalóg, telefonicky alebo vybrať osobne na pobočke. Výhodou je možnosť vrátiť knihy aj mimo pracovnej doby do biblioboxov. Každý mesiac pribúdajú v knižniciach nové knižné tituly, takže si príde na svoje aj náročnejší čitateľ.

knižnica

Ak ovládate cudzie jazyky, máte ešte viac možností. Projekt Gutenberg je najstaršia digitálna knižnica obsahujúca texty kníh so statusom voľné dielo tj. napodliehajúce autorským právam. Obsahuje viac ako 60 000 e-kníh a všetky sú zadarmo.

PDFDRIVE je ďalší bezplatný zdroj e-kníh v cudzom jazyku. Pre zariadenie s operačným systémom Android je dostupná APK aplikácia alebo si knihy stiahnete v ePUB, MOBI alebo PDF formáte.

Knihy za výhodnejšie ceny si môžete kúpiť na knižnej burze alebo v antikvariáte. Sledujte výpredaje kníh v internetových obchodoch. Nezabudnite na Kindle Book Deals na Amazone. V špeciálnych denných alebo mesačných ponukách tu nájdete e-knihy za vynikajúce ceny, niekedy dokonca zadarmo.

Určite vyskúšajte mesačné predplatné e-kníh alebo audiokníh. Na výber máte členstvo v Klube Audiolibrix, kde si môžete za mesačný členský poplatok vypočuť 1 knihu mesačne zadarmo a ďalšie kúpiť za zvýhodnenú cenu. Dostupné sú knihy v slovenskom a českom jazyku. Ak máte záujem o audioknihy v cudzom jazyku, určite vyskúšajte bezplatnú mesačnú skúšobnú dobu v Audible od Amazonu (mesačne si môžete vypočuť 1 audioknihu podľa vlastného výberu zadarmo a ďalšie si môžete kúpiť s 30% zľavou, plus máte prístup k exkluzívnym zľavám) alebo v Audiobooks (počas skúšobnej doby si môžete vypočuť 3 knihy zadarmo, následne máte každý mesiac 1 ľubovoľnú a 1 bonusovú VIP knihu zadarmo. Ak si nevyberiete z aktuálnej ponuky VIP kníh, môžete sa každý mesiac pridať do iného audiobook klubu a počúvať neobmedzený počet audiokníh). Prime Reading od Amazonu ponúka tiež bezplatnú mesačnú skúšobnú dobu, počas ktorej môžete čítať neobmedzené množstvo e-kníh a časopisov.

počúvanie audioknihy

Možností ako čítať lacnejšie je naozaj veľa. Ak sa rozhodnete čítať e-knihy alebo počúvať audiokníhy, bude to mať aj pozitívny vplyv na životné prostredie. A už len posledné odporúčanie, nezabudnite si pri čítaní dobre oddýchnuť.