Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) je rastlina z čeľade Asphodelaceae. Pôvodom pochádza z Arabského polostrova a bežne rastie v subtropických oblastiach po celom svete. Pestovať ju môžete aj u nás ako interiérovú rastlinu umiestnenú na parapete. Darí sa jej všade tam, kde sa teplota drží nad bodom mrazu.
Aloe vera svojim vzhľadom pripomína kaktus. Je všeobecne známa svojimi liečivými vlastnosťami, o nich však nebudeme písať. V tomto článku sa dozviete, aké najznámejšie druhy Aloe poznáme, pozrieme sa na sadenie, pestovanie, rozmnožovanie a starostlivosť Aloe vera.
Druhy Aloe
Aloe vera, známe ako “Aloe pravé“ je najznámejším druhom z rodu Aloe, ktorý obsahuje viac ako 500 druhov rastlín. Medzi ďalšie známe druhy patria:
- Aloe čipkovaná (Aloe aristata)
- Aloe so zlatými zubami (Aloe nobilis)
- Aloe tigrí zub (Aloe juvenna)
- Aloe krátkolistá (Aloe brevifolia)
- Aloe červená (Aloe cameronii)
- Aloe hadia (Aloe broomii)
- Aloe madagaskarský strom (Aloe vaombe)
- Aloe špirálová (Aloe polyphylla)
- Aloe popínavé (Aloiampelos ciliaris, formerly Aloe ciliaris)
- Aloe tigria (Gonialoe variegata)
- a ďalšie.
Každý druh má iný vzhľad, ale väčšina z nich má jedno rovnaké, a to sú hrubé mäsité listy,ktoré rastú do tvaru ružice. Práve vďaka nim je táto rastlina ľahko rozpoznateľná. Kvety sú zvyčajne rúrkovitého tvaru a sú rôznej farby, napríklad bielej, žltej, červenej, oranžovej alebo ružovej. V závislosti od druhu Aloe vera dorastá do rôznych výšok, od malých prízemných rastlín až po malé stromy. Podľa toho sa delí na tri základné kategórie – Aloe stromové, Aloe kríkové a Aloe bez stonky.
Pestovanie Aloe vera
V našich klimatických podmienkach sa odporúča Aloe vera pestovať v kvetináči, pretože v zimných mesiacoch by vonku neprežila. V letných mesiacoch (musí byť teplota nad 5°C) môžete kvetináč situovať aj do exteriéru, ideálne niekde do polotieňa.
Sadenie Aloe vera
Aloe vera je vhodné sadiť v terakotových kvetináčoch, pretože tie v porovnaní s plastovými alebo inými druhmi neudržujú veľa vody v pôde. Pred sadením sa vždy uistite, či má kvetináč na spodnej časti otvor na odtekanie prebytočnej vody. Okrem toho, je vhodné vložiť do črepníka drenáž, ktorá sa postará o dostatočné odvodnenie rastliny.
Pôda pre Aloe vera by mala mať mierne kyslé pH. Môžete si namiešať zeminu s hrubým pieskom, štrkom, zeolitom alebo siahnite po substráte, ktorý je priamo určený pre sukulenty alebo kaktusy. Na povrch pôdy je vhodné pridať kamene, ktoré pomôžu odvodniť pôdu a navyše to rastline pridá na estetike.
Pôda okolo rastlinky by mala byť vždy bez trávy a buriny, takže ak ju máte vonku, pravidelne ju okolo nej odstraňujte. Pri odstránení buriny si treba dať pozor, aby ste nepoškodili korene, pretože pôda je sypká a piesočnatá.
Starostlivosť o Aloe vera
Starostlivosť o Aloe vera nie je náročná, ale treba mať o nej potrebné informácie. Základom je vybrať správne miesto. Táto rastlina má rada slnečné svetlo, preto je vhodné ju umiestniť k oknu alebo do zimnej záhrady s teplotou okolo 20 až 25 °C.
Pestovanie v exteriéri je náročnejšie, pretože je citlivá na chlad – prežiť dokáže iba v oblastiach, kde je teplota vzduchu nad 5°C. Preto je potrebné ju pestovať v kvetináči (aj v exteriéri) a preniesť na zimu do interiéru.
Zalievanie Aloe vera
Aloe vera je sukulent, ktorý sido svojich listov ukladá vodu. Pre jej rýchly a zdravý rast je veľmi dôležitá správna závlaha. Pôda sa odporúča polievať, iba keď je suchá. Keď rastlinu prelejete, môže uhynúť.
V letných mesiacoch (keď je teplo a slnečno) pri pravidelnom zalievaní rastie najrýchlejšie. Poliať ju treba, keď pôda vyschne do hĺbky zhruba 7,5 cm. V zimnom období ju zalievajte zriedkavo, pretože počas chladných mesiacov táto rastlina spí. Ak ju pestujete v miestnosti, kde kúrite, poliať ju stačí maximálne raz alebo dvakrát do mesiaca.
Hnojenie Aloe vera
Aloe vera nie je nutné pravidelne hnojiť. V prípade potreby tak vykonajte maximálne raz za rok, ideálne na jar. Nadmerné hnojenie môže rastline viac uškodiť ako pomôcť. Pre podporu rastu je vhodné použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka, vysokým obsahom fosforu a nízkym obsahom draslíka.
Rozmnožovanie nových rastlín
Liečivú rastlinu Aloe je možné rozmnožovať viacerými spôsobmi – odnožami, semenami a odrezkami listov. Tu je prehľad jednotlivých spôsobov:
- Odnože sú spojená s hlavnou rastlinou, ale majú vlastné korene. Ak chcete rastlinu rozmnožovať pomocou odnoží, musíte vybrať celé Aloe vera z kvetináča a opatrne a dôkladne odstrániť prebytočný substrát. Následne treba oddeliť odnož (mala byť dlhá minimálne päť centimetrov) od hlavnej stonky a zasadiť ju do iného kvetináča s dostatočným množstvom substrátu určeného na kaktusy alebo sukulenty.
- Rozmnožovanie pomocou semien je zložitejšie. Výsev je vhodné vykonávať od mája, kedy sú dlhšie a svetlejšie dni. Semená umiestnite do malého kvetináča s vlhkou pôdou a veľmi jemne ich pritlačte, aby časť semena vyčnievala. Kvetináč prekryte fóliou, čím zabezpečíte klíčenie a umiestnite ho na teplom mieste (teplota by mala byť okolo 25 °C) – napríklad na parapete. Raz za pár dní zdvihnite fóliu, aby sa nevytvárali plesne. Semená Aloe vera by mali začať klíčiť približne v rozmedzí od dvoch do štyroch týždňov.
- Rozmnožovanie pomocou odrezkov listov je jednoduché. Stačí, ak ostrým a sterilným nožom odrežete zdravý list a necháte ho niekoľko dní schnúť. Potom ho vložte zhruba do jednej tretiny kvetináča so substrátom na sukulenty a zľahka pritlačte. Nezabudnite dobre zaliať, aby ste podporili rast koreňov. Kvetináč umiestnite na slnečné a teplé miesto, ideálne na parapetu. Zabezpečte, aby bola pôda dostatočne vlhká. Za približne štyri týždne by sa mal takto zasadený odrezok lista z Aloe zakoreniť.
Presádzanie Aloe vera
Keď pestujete rastlinu v kvetináči, časom je potrebnú ju presadiť. Aloe vera by sa mala presádzať zhruba po dvoch alebo piatich rokoch. Dôležité je sledovať, kedy prerastie svoj kvetináč, respektíve, keď bude mať väčší podiel koreňov ako substrátu.
Presádzanie by sa malo vykonávať na konci vegetačného obdobia, ideálne na jar (nikdy nie v zimnom období). Aloe vyberte z kvetináča, dôkladne ho očistite od starého substrátu, odstráňte aj odumreté listy a vložte ho do nového väčšieho kvetináča. Zasypte dostatočným množstvom substrátu, ktorý je určený na sukulenty.
Strihanie Aloe vera
Ak chcete zachovať tvar rastliny , z času na čas je potrebné odrezať staré vonkajšie listy. Okrem toho, vždy odstráňte choré alebo poškodené listy. V prípade, že listy chcete využívať na liečebné účely, treba ich pravidelne strihať. Najlepšie sú na to vonkajšie listy, ktoré sú staršie ako tri roky, pretože tie majú v sebe oveľa viac gélu. Spoznáte ich veľmi jednoducho – sú väčšie a robustnejšie.
Zazimovanie Aloe vera
Aloe vera neznesie mínusové teploty, takže je potrebné ju každý rok zazimovať. Ak máte rastlinu umiestnenú v exteriéri, od septembra ju umiestnite do interiéru. Ak ju máte celoročne doma ako izbovú rastlinu, tak ju na konci októbra premiestnite na vhodnejšie miesto – dostatočne svetlé, mimo radiátora a s teplotou v rozmedzí od 5 do 15 °C. Ideálnym miestom je napríklad zimná záhrada, menej vykurované miestnosti alebo presvetlené schodiská. Zalievať ju stačí minimálne. Zhruba v marci môžete rastlinu presunúť naspäť na teplejšie miesto. Do exteriéru presuňte kvetináč s Aloe vera až okolo mája, keď nebudú žiadne mrazy.