Aj kozmetické prípravky majú dobu exspirácie

Podobne ako potraviny, aj kozmetické prípravky majú svoju dobu exspirácie. Dĺžka doby exspirácie závisí od typu produktu, ako často sa daný kozmetický produkt používa a v neposlednom rade ako je uskladnený. Každý kozmetický prípravok má na obale dĺžku dobu exspirácie od otvorenia, zloženie a návod na použitie.

kozmetické prípravky exspirácia

Aké faktory vplývajú na dobu exspirácie?

Na kozmetické prípravky má vplyv zmena teploty, vlhkosť a vystavenie slnečnému žiareniu, preto by mali byť uskladnené na suchom a tmavom mieste. Ak máte kozmetické prípravky uložené v kúpeľni a priestor nie je dobre vetraný, v nesprávne uzatvorených prípravkoch sa môžu začať tvoriť baktérie a plesne. Naopak ak sú kozmetické prípravky vystavené dlhodobo priamemu slnečnému svetlu alebo v priestoroch, kde sa výrazne mení teplota, textúra a farba prípravkov sa zmení, začnú zapáchať a môžete ich rovno vyhodiť.

Opakované používanie aplikátorov a nanášanie kozmetiky prstami – pred použitím kozmetických prípravkov si vždy dobre umyte ruky a pleť. Namáčaním prstov a aplikátorov sa do kozmetiky dostávajú mikrooorganizmy. Z tohto dôvodu je odporúčané aplikátory po použití dôkladne umyť mydlom a nechať vyschnúť. Nezabúdajte ani na ich pravidelnú výmenu.

Doba exspirácie kozmetických prípravkov sa líši

Maskara ma kratšiu dobu exspirácie ako iné kozmetické prípravky, dôvodom sú mikroorganizmy, ktoré sa z mihalníc dostanú do fľaštišky maskary a začnú kvasiť. Odporúčané je vymeniť maskaru po 2-4 mesiacoch od prvého použitia, aby sa predišlo očnej infekcii.

Očné linky majú dlhšiu trvanlivosť ako maskara. Krémové alebo gélové očné linky môžete používať 2-4 mesiace. Naopak ceruzku na oči až 1 rok, pretože ju strúhate a tým sa odstraňujú baktérie.

Práškové výrobky ako sú očné tiene majú vďaka zloženiu, tj. suchej konzistencii, dlhšiu trvanlivosť a to 1-2 roky.

Rúže a lesky na pery majú dobu exspirácie 1-2 roky v závislosti od značky, zložiek a konzervačných látok.

Čistiace vody a krémy majú rôznu trvanlivosť vzhľadom na typ balenia. Čistiace vody majú trvanlivosť 1 rok nakoľko sa aplikujú čistým vatovým tampónom. Telové mlieko s pumpičkou, očné krémy v tubách a krémy je treba spotrebovať do 6-12 mesiacov.

kozmetické prípravky

Naše tipy:

  • vyschnutú maskaru nikdy nerieďte vodou, vyhoďte ju,
  • používajte iba svoju kozmetiku a s nikým ju nezdieľajte,
  • kozmetické prípravky po použití dobre uzatvorte,
  • ak chcete v obchode vyskúšať tester, použite vždy čistý aplikátor alebo vatový tampón. Ak to nie je možné, kozmetický prípravok si odskúšajte iba na ruke,
  • nekupujte napodobneniny alebo doma pripravované kozmetické prípravky, ktoré nie sú testované a nemajú na etikete zloženie,
  • ak máte pochybnosti ako dlho je kozmetický prípravok otvorený alebo sa vám nepozdáva konzistencia a vôňa, prípravok vyhoďte,
  • kozmetické prípravky majte uskladnené na suchom mieste pri izbovej teplote.

 

Kozmetické prípravky, ktoré sú po dobe exspirácie majú nielen zníženú kvalitu, ale aj negatívny vplyv na zdravie ako napr. spôsobujú zápal očných spojiviek a začervenanie pleti. Z tohto dôvodu buďte pri výbere a skladovaní kozmetických prípravkov vždy opatrné.

Odporúčané produkty

Maskary

Očné linky

Ceruzky na oči

Očné tiene

Rúže a lesky na pery

Čistiace vody 

Make-up

Telové krémy