Pleseň na stenách trápi mnoho ľudí, a to bez ohľadu na to, či bývajú v bytovke alebo rodinnom dome. Zvyčajne sa tvorí tam, kde je vyššia vlhkosť. Nielenže kazí estetiku stien, ale hlavne môže mať negatívny dopad na zdravie obyvateľov domácnosti. V tomto článku sa dozviete príčiny vzniku plesní a čo pomáha na ich trvalé odstránenie.
Čo je pleseň?
Pleseň je huba, ktorá sa tvorí na povrchu stien. Vyskytuje sa vo vlhkom a teplom prostredí, čo sú často podmienky ideálne pre domácnosti. Pleseň na stene môže mať rôzne farby, vrátane bielej, čiernej, zelenej alebo iných odtieňov.
Ako spoznať prítomnosť plesne v domácnosti
Pleseň môže rásť kdekoľvek na stene, zvyčajne sa objavuje pri strope alebo tesne nad podlahou, na miestach, kde sú podlahové lišty. Nie vždy je však okamžite viditeľná. Existujú určité znaky, podľa ktorých budete vedieť, že máte doma problém s plesňou, zahŕňajú:
- zatuchnutý zápach
- popraskaná a olupujúca sa farba na stene
- viditeľný rast plesní na stenách alebo strope
- zhoršené príznaky alergie
Dôležité je, že ak spozorujete tvoriacu pleseň v domácnosti, treba ju okamžite odstrániť, inak sa rozšíri. A to môže poškodiť váš majetok (nehnuteľnosť) a rovnako aj zdravie človeka.
Príčiny vzniku plesne na stenách
Každá pleseň sa dá odstrániť. Ale ak chcete predísť jej opätovnému vzniku, musíte zistiť, prečo vznikla. Pleseň na stenách najčastejšie vzniká, keď je v miestnosti zvýšená vlhkosť a teplo. Príčiny jej vzniku ale môžu byť rôzne. Medzi najčastejšie príčiny vzniku plesne na stenách patria nasledujúce:
- nadmerná vlhkosť
- nedostatočné a nesprávne vetranie miestnosti
- nedostatočné vysušenie stavby
- nesprávne zateplenie rodinného domu / bytovky
- neodborne alebo nesprávne vykonaná izolácia (prípadne jej poškodenie)
- nezabezpečený odvod vlhkosti (z varenia, zo sušenia bielizne a podobne)
- zle tesnenie vodovodného potrubia
- nevhodný spôsob vykurovania
- nesprávne osadené okná
- nevhodne umiestnený nábytok (veľmi blízko ku stene a tým pádom tam necirkuluje dostatok vzduchu)
Tipy na lacné domáce čističe proti plesni
Keď už máte informácie o tom, prečo sa pleseň tvorí na vašej stene, môžete začať s jej odstránením. Existujú rôzne možnosti, ako odstrániť pleseň zo steny. Pomôcť vám môže chémia alebo prírodné, respektíve doma pripravené čističe. Poďme sa teda pozrieť na konkrétne možnosti.
- Ocot – do fľašky s rozprašovačom nalejte neriedený biely ocot (prípadne riedený vodou v pomere 1:1), nastriekajte ním miesto postihnuté plesňou. Nechajte pôsobiť aspoň 1 hodinu a následne pleseň zotrite pomocou vlhčenej špongie alebo handričky.
- Roztok zo sódy bikarbóny – fľašu s rozprašovačom naplňte vodou (dvoma šálkami) a nasypte tam jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Zavrite a dôkladne pretrepte. Vzniknutým roztokom postriekajte postihnuté miesto a pomocou drôtenky alebo kefy odstráňte pleseň. Na záver pretrite čistou a vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky zvyšky plesní. V prípade potreby proces zopakujte viackrát.
- Prášok do pečiva – do fľaše s rozprašovačom dajte 0,5 l vody a nasypte tam jedno balenia prášku do pečiva. Fľašku pretrepte a nastriekajte na miesto napadnuté plesňou. Nechajte pôsobiť a následne pleseň odstráňte pomocou špachtle alebo handry.
- Roztok z bielidla – roztok si pripravíte tak, že zmiešate jeden diel bielidla s tromi dielmi vody a aplikujete ho na stenu, kde sa nachádza pleseň. Nechajte pôsobiť 10 minút, následne očistite kefou. Na záver opláchnite čistou vodou a miesto osušte čistou handričkou.
- Zmes peroxidu vodíka a octu – zmes si pripravte priamo do rozprašovača. Zmiešajte trojpercentný peroxid vodíka a octu v pomere 1:1. Nastriekajte na miesto, kde sa nachádza pleseň a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Následne zotrite handričkou alebo prečistite kefou.
Farby a nátery proti plesniam
Protiplesňové farby a nátery sú vyrábané so špeciálnymi prísadami, ktoré aktívne bojujú proti plesniam na stenách. Nielenže zničia zárodky plesne, ale zároveň bránia tvorbe novej. Výhodou farieb a náterov proti plesni je, že:
- sú antibakteriálne
- poskytujú vysokú životnosť
- sú odolné voči poveternostným vplyvom
- z dlhodobého hľadiska šetria peniaze
- niektoré šetria životné prostredie
Existujú rôzne odborné prípravky proti plesni. Medzi tie najpoužívanejšie patria termoizolačné interiérové farby, penetrácie a prísady do farieb proti plesni. Okrem toho, na našom trhu nájdete rôzne postreky a spreje proti plesni bez škodlivých chemikálií, ktoré zvyčajne obsahujú peroxid vodíka a striebro. Tieto zložky efektívne ničia plesne a baktérie. Medzi najznámejšie patrí Savo proti plesniam, SteriSolan – prípravok proti plesni bez chlóru alebo Sanopam – vysoko účinný širokospektrálny sprej určený na likvidáciu húb, rias, lišajníkov, plesní a baktérií.
Postup ako odstrániť pleseň zo steny krok za krokom
Skôr, ako sa pustíte do odstraňovania plesní je potrebné chrániť okolité zariadenie. V miestnosti, kde budete odstraňovať pleseň, zakryte všetok nábytok, podlahy a koberce. Môžete použiť ochrannú zakrývaciu fóliu alebo plachtu. Ak sa v miestnosti nachádzajú okná alebo balkóny, všetky ich otvorte (vyvetráte miestnosť a zbavíte sa pachov). Pri práci budete používať aj rôzne prípravky alebo prostriedky, preto je vhodné sa pred nimi chrániť. Používajte ochranné pomôcky ako rukavice, respirátor a okuliare.
Poďme sa teraz pozrieť na postup, ako odstrániť pleseň zo steny. Tu je jednoduchý návod, ktorý vám popisuje krok za krokom, ako sa jej zbaviť:
- Dezinfikujte steny od plesne – každú stenu napadnutú plesňou dôkladne dezinfikujte. Použiť môžete špeciálny dezinfekčný prostriedok proti plesniam alebo doma vyrobený čistič. Každý prípravok nechajte pôsobiť dostatočne dlhý čas.
- Odstráňte plesne zo stien – zo steny je potrebné povrchovú pleseň odstrániť. Zoškrabať ju môžete drôtenkou, kefou alebo pomocou špachtle.
- Naneste protiplesňový náter na stenu – keď je stena zbavená plesní, je potrebné ju ošetriť, čím zabezpečíte opätovný vznik plesní. Ak je stena napadnutá plesňou do hĺbky, odporúča sa najprv použiť penetračný protiplesňový náter. Dôkladne nechajte vyschnúť a následne môžete steny nanovo vymaľovať protiplesňovou maliarskou farbou, ktorá a zabezpečí dokonalú ochranu pred baktériami a plesňou.
Vyhľadajte odborníka na odstraňovanie plesní
Ak ste vyskúšali rôzne spôsoby a aj vyššie spomínané tipy, ako odstrániť pleseň a opakovane sa vám tvorí, v takom prípade by ste mali vyhľadať odborníka, ktorý by vám ju pomohol odstrániť.
Odborníci na odstraňovanie plesní majú svoje overené postupy. Zvyčajne najprv odoberú vzorky plesne, ktorú testujú. Na základe toho budú vedieť posúdiť rozsah vášho problému a stanoviť plán na trvalé odstránenie plesní z vašej domácnosti.
Tipy, ako zabrániť opätovnému vzniku plesní
Aby ste zabránili opätovnému vzniku plesní vo vašej domácnosti, je nevyhnutné identifikovať jadro problému a dodržiavať nasledujúce opatrenia.
1. Zabezpečte dostatok prírodného svetla: Vysoká vlhkosť a tmavé priestory vytvárajú ideálne podmienky pre vznik plesní. Ak je to možné, uistite sa, že do miestností vniká dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu.
2. Udržujte vlhkosť vzduchu na minime: Minimalizujte vlhkosť v domácnosti. Odvlhčovače vzduchu sú účinným nástrojom na odstránenie nadbytočnej vlhkosti. Počas varenia alebo po sprchovaní a kúpaní majte otvorené okná, aby ste zabezpečili správne vetranie.
3. Čistota je základ: Pravidelné upratovanie, vysávanie a utieranie prachu sú kľúčové. Plesne sa živia organickými materiálmi, ako je drevo alebo bavlna. Preto pravidelne umývajte a čistite drevené povrchy, perte textil v domácnosti (obliečky, závesy, vankúše a podobne).
4. Dostatočne vetrajte: Pravidelné a správne vetranie je základom, vďaka čomu budete mať aj vlhkosť pod kontrolou. Počas dňa otvorte okná a umožnite prirodzený prietok vzduchu.
5. Správna izolácia: Zabezpečte správnu izoláciu stien a stropov, čo pomôže minimalizovať kondenzáciu a tvorbu plesní.