Aký je váš ranný rituál?

Častokrát sa hovorí, ako sa ráno zobudíte, ovplyvní celý váš deň. Určite sa vám stalo, že ste ráno zaspali a potom ste sa celý deň naháňali. Nestihli ste si prečítať noviny, vychutnať si raňajky, z roztržitosti ste si zabudli doma mobil či kľúče od bytu. Začnite svoj deň pozitívne. Ak si viete ráno vyčleniť pár minút pre seba a venovať sa aktivite, ktorá vám robí radosť, urobte si z tejto činnosti ranný rituál.

ranný rituál

Čo je ranný rituál?

Veľa ľudí si mýli rannú rutinu s rituálom. Ak ráno vykonávate nejakú stereotypnú činnosť ako je napr. príprava desiaty pre deti do školy, upratovanie kuchyne po raňajkách či počúvanie ranných správ v rádiu, ide o rannú rutinu. Naopak vykonávanie aktivity, pri ktorej sa uvoľníte, na pár minút zrelaxujete alebo sa skoncentrujete a tým sa naštartujete do nového dňa, je ranný rituál.

Ráno sa zobudíte a vstanete z postele, no vaša myseľ potrebuje ešte pár minút na „zahriatie“. Namiesto ponáhľania sa si vychutnajte bylinkový čaj či zelené smoothie. Počas rannej kávy si prečítajte pár strán z rozčítanej knihy alebo vylúštite krížovku. Medzi obľúbené ranné rituály patrí aj cvičenie. Niekto uprednostní dychové cvičenia, jógu, pre niekoho je ideálny niekoľko minútový beh či rýchla chôdza. Dôležité je nájsť si aktivitu, ktorá vás nabudí a urobí vám radosť.

Ako si vytvoriť ranný rituál?

Stanovte si koľko minút denne sa chcete venovať svojmu rituálu. Ideálnych je 5-10 minút, kedy vás nikto neruší a môžete sa venovať iba sebe. Rituálu sa venujte v pravidelnom čase, aby ste si vytvorili návyk. Nájdite si aktivitu, pri ktorej sa najlepšie uvoľníte. Nebojte sa skúsiť aj nové aktivity (počúvajte krátke podcasty, vytvorte si vlastné pozitívne afirmácie alebo čítajte poéziu).

Ranný rituál je najcennejšia investícia, ktorú môžete pre seba urobiť. Ak začnete ráno príjemnými aktivitami, ktoré pozitívne naštartujú vás a vašu myseľ, každý váš deň bude ešte krajší.