Ako nájsť Work/Life rovnováhu

Priznajte sa, koľko krát ste minulý mesiac pracovali dlhšie ako je vaša pracovná doba alebo patríte k pracovným nadšencom, ktorí si pozerajú pracovné e-maily počas raňajok, aby si rozvrhli pracovný deň? V dnešnej dobe, keď ma skoro každý pracovné e-maily v mobile, je ťažké „odpojiť sa“. Práca nám postupne viac a viac preniká do súkromného života. Pracovná záťaž a stres postupne narúšajú vnútornú pohodu, rodinné alebo partnerské vzťahy a hlavne mentálne zdravie.

work life balance

Kto by nechcel mať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Všetko závisí iba od vás a vašich priorít. Pre niekoho je prioritou práca, má rád pracovné výzvy a má vynikajúce vzťahy s kolegami, takže ho práca napĺňa a baví. Pre iných je práca iba povinnosť a sú radi, keď zatvoria dvere na kancelárii alebo vypnú počítač.

Čo je pre vás v každodennom živote najdôležitejšie? Chcete viac času tráviť v kruhu rodiny, pravidelne cvičiť, chodiť na prechádzky, variť, učiť sa nové veci alebo mať viac času na svoje hobby. Keď sa vám podarí identifikovať, čo vám v živote najviac chýba, ste na dobrej ceste nájsť vo svojom živote rovnováhu. Budete sa cítiť nielen plný energie, zlepší sa vám nálada, budete menej vystresovaný a hlavne nájdete vnútornú pohodu. Nikdy sa nesnažte zmeniť všetko naraz, bude to pre vás náročné a vrátite sa do starých koľají. Vyskúšajte radšej drobné zmeny, ktoré si osvojíte a zlepšia vám kvalitu života.

Vypnite si notifikácie

Ak vám celý deň chodia notifikácie o nových e-mailoch, nikdy sa vám nepodarí vypnúť. Nastavte si notifikácie iba počas pracovného času alebo ich úplne vypnite. Ak ste cez deň pri počítači, nie je potrebné, aby vám chodili na mobil notifikácie o nových pracovných e-mailoch.

Nebojte sa povedať NIE

Ponúkli vám ďalší projekt k vašej agende alebo možnosť pracovať nadčasy? Dajte si čas na premyslenie, zvážte ako to ovplyvní váš voľný čas a podľa toho sa rozhodnite. Ak vám to nevyhovuje, jednoducho ponuku odmietnite.

Neodpovedajte na pracovné e-maily mimo pracovnej doby

Ak ste doteraz odpovedali na pracovné e-maily vo večerných hodinách alebo cez dovolenku, kolegovia si zvykli, že ste stále k dispozícii. Na pracovné e-maily odpovedajte iba do konca pracovnej doby a počas dovolenky si nastavte informačný e-mail o neprítomnosti tj. Out of office.

Naštartujte svoj život mimo práce

Začnite sa venovať novým aktivitám, trávte viac času so svojou rodinou alebo v kruhu priateľov. Ak ste na skupinovom tréningu, na koncerte či v divadle, na prácu a pracovné povinnosti ľahko zabudnete. Vyčistíte si hlavu, načerpáte novú energiu, zlepší sa vám spánok a budete omnoho produktívnejší v práci.

voľný čas

Ak nájdete rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, striktne si stanovte hranice a dodržujte ich. Zo začiatku vás to bude stáť viac námahy, no myslite na výsledok, hlavne na svoje zdravie a vnútornú pohodu.