Nimbový olej je bohatý na zložky s priaznivými účinkami na našu pokožku. Vyznačuje sa antibakteriálnymi vplyvmi, no poslúži aj ako repelent a oceníte ho tiež v prípade, že potrebujete zmierniť svrbenie a podráždenie kože v prípade, že vás trápi ekzém. Poďme sa bližšie pozrieť na nimbový olej, jeho zloženie, účinky a spôsoby použitia.
Čo je nimbový olej
Nimbový olej sa označuje aj ako neem olej a získava sa studeným lisovaním z orechov rastliny Melia Azadirachta, čiže z nimboveho stromu. Olej z týchto orechov sa vyznačuje typickou výraznou vôňou, v ktorej môžete cítiť cesnak a orechy. Farba nimbového oleja je zlatožltá, no môže byť aj tmavozelená.
Nimbový olej sa v minulosti používal ako tradičná medicína v rôznych krajinách po celom svete a ľudia ho využívali na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí. Olej z orechov nimbového stromu má vysoký obsah mastných kyselín a ďalších výživných zložiek a dnes ho nájdete v rôznych kozmetických produktoch. Býva súčasťou napríklad telových mliek, pleťových krémov, ale aj produktov na vlasy.
Zloženie nimbového oleja a obsah látok
Ako sme už spomenuli, nimbový olej je bohatý na viaceré zložky dôležité pre vyživovanie našej pokožky. Jeho základom sú mastné kyseliny pôsobiace na zjemnenie a zvlhčenie pokožky. V zložení nimbového oleja nechýba kyselina olejová, kyselina stearová, či kyselina palmitová a linoleová.
Okrem mastných kyselín však nimbový olej ukrýva aj esenciálne aminokyseliny a napríklad aj vitamín E, ktorý je tiež prospešnou látkou pre udržanie zdravej pokožky. V jeho zložení tiež nájdete antioxidanty dôležité ako prevencia proti starnutiu pokožky a nechýba ani vápnik.
Aké sú účinky nimbového oleja
Nimbový olej môžete používať jednak ako kozmetický prípravok, a jednak aj ako prostriedok na riešenie rôznych zdravotných ťažkostí týkajúcich sa hlavne pokožky. Slúži napríklad ako prevencia proti vzniku vrások a ocenia ho aj ľudia, ktorých trápi suchá pokožka. Nimbový olej sa navyše vyznačuje antibakteriálnymi aj antivírusovými vlastnosťami, zároveň je tiež veľmi účinný v boji proti plesniam.
Okrem toho, že sa vyznačuje celkovo priaznivým vplyvom na zdravie pokožky a zlepšuje jej stav, podporuje aj hojenie väčších či menších rán, pretože napomáha k tvoreniu kolagénových vlákien.
Siahnuť po ňom môžete v prípade, že vás trápia tieto kožné ťažkosti:
- lupienka a ekzém
- bradavice a kurie oká
- jazvy
- akné
- psoriáza
- veľmi suchá pokožka
Keďže má nimbový olej výborný vplyv na suchú pleť, môže pomôcť aj v prípade problémov s lupinami. Suchú a šupinatú pokožku hlavy vie tento olej pekne hydratovať. Čo sa týka zdravia a krásy vlasov, môžete použiť nimbový olej aj v prípade, že vás trápi vypadávanie vlasov. Nimbový olej je vhodné použiť na masáž pokožky hlavy, čím sa zvýši cirkulácia krvi vo vlasovej pokožke, a to môže podporiť rast vlasov.
Nimbový olej môžete tiež použiť aj v prípade, že vás trápia infekcie nechtov, prípadne štiepiace sa nechty. Nimbový olej si môžete vtierať do nechtov aj na pokožku v ich okolí. No a aby toho nebolo málo, môžete zriedený nimbový olej použiť aj na výplach úst vtedy, ak vás trápi krvácanie z ďasien.
Zhrňme si teda, aké má nimbový olej účinky:
- pôsobí v boji proti plesniam, má antibakteriálne a antivírusové účinky
- hydratuje a chráni pokožku, zjemňuje ju
- podporuje hojenie rán a tvorbu kolagénových vlákien
- má antioxidačné účinky a pôsobí omladzujúco
- slúži ako prevencia proti vzniku kožných ochorení a zároveň dokáže mnohé kožné ochorenia liečiť
- lieči viaceré kožné ochorenia
- podporuje hojenie jaziev
- udržuje mladistvý vzhľad pleti a jej pružnosť
Nimbový olej na rastliny aj ako repelent
Okrem použitia na pokožku poslúži nimbový olej aj domácim zvieratám či dokonca aj izbovým rastlinám a môžete ho použiť aj ako repelent. Ak sú vaše izbové rastliny napadnuté nejakými škodcami, určite odporúčame nimbový olej, ktorý je výborným organickým insekticídom.
S jeho pomocou sa môžete zbaviť škodcov, akými sú molice, puklice, roztoče, skočky alebo strapky, pričom nimbový olej vám nijakým spôsobom neublíži. Môžete ho tak bez obáv používať aj v domácnosti so zvieratami či s malými deťmi. Nimbový olej môžete na rastliny aplikovať aj ako prevenciu, pričom je vhodné použiť ho na stonky, listy aj do pôdy.
Keďže má nimbový olej insekticídne účinky, môžete ho tiež použiť aj ako prírodný repelent. Vďačiť za to možno triterpénom, ktoré fungujú ako ochranný mechanizmus proti škodcom. Nimbový olej vás teda môže chrániť pred komármi, kliešťami či v boji so všami alebo blchami u zvierat.
Nimbový olej – užívanie a dávkovanie
Ak chcete vyskúšať blahodarné účinky nimbového oleja doslova na vlastnej koži, odporúčame vám siahnuť po 100% a za studena lisovanom olej. Jeho farba môže byť nažltlá a akoby jemne zahmlená. Zápach propomína cesnak, či horčicu alebo dokonca síru. Skladovať by ste ho mali na chladnom a tmavom mieste.
Predtým, ako použijete nimbový olej na tvár, určite odporúčame urobiť test citlivosti. Ten vykonáte tak, že si na predlaktie aplikujete pár kvapiek nimbového oleja a počkáte 24 hodín. Ak sa neobjavia žiadne prejavy podráždenia či alergické reakcie, ako je opuch alebo začervenanie, je pre vás použitie nimbového oleja bezpečné a vy si ho môžete naniesť aj na iné časti vášho tela.
Ako sme už spomenuli, nimbový olej má množstvo priaznivých účinkov. Použiť ho môžete na liečbu akné, plesňových infekcií aj bradavíc a podobne. Použitie nimbového oleja na liečbu lokálnych kožných ťažkostí spočíva v tom, že olej votriete do postihnutej časti pomocou vatového tampónika. Olej potom necháte poriadne vsiaknuť do pokožky, a to pôsobením najmenej 20 minút. Následne môžete prebytočný olej umyť teplou vodou. Nimbový olej sa odporúča používať denne až do vymiznutia ťažkostí.
Keďže je nimbový olej pomerne silný, je vhodné zriediť ho v pomere 1:1 s neutrálnym olejom, ako je napríklad jojobový olej, kokosový olej či olej z hroznových jadierok. Takto zriedený nimbový olej je vhodné použiť na väčšie oblasti, napríklad na celú tvár či na telo, prípadne vtedy, ak máte citlivú pokožku. Základný olej môže pomôcť zmierniť nie veľmi príjemný zápach nimbového oleja. Pokojne si môžete vytvoriť vlastný olejček tým, že si zmiešate nimbový olej s nejakým neutrálnym olejom a na dosiahnutie príjemnej vône pridáte pár kvapiek napríklad levanduľového esenciálneho oleja.
Niektorým ľuďom nemusí veľmi vyhovovať príliš mastná olejová konzistencia. V takom prípade je vhodné zmiešať nimbový olej s aloe vera gélom, ktorý ešte viac podporí priaznivé účinky nimbového oleja na pokožku. Zaujímavé je použitie nimbového oleja ako prísady do kúpeľa. Takýmto spôsobom viete ošetriť veľké oblasti tela.
Ak chcete vašej pleti či pokožke tela dopriať extra výživu, môžete tak urobiť aj pridaním pár kvapiek nimbového oleja do krému alebo bežného telového mlieka, ktoré používate. Kozmetické prípravky tak obohatíte o ďalšie výživné zložky.
Ako vidíte, nimbový olej má pomerne široké využitie a jeho používanie je jednoduché. Ak by ste si chceli nimbový olej zadovážiť, určite je vhodné siahnuť po organickom nimbovom oleji. Ten zoženiete aj v niektorých lekárňach, či v obchodoch so zdravou výživou a je bežne dostupný aj v rôznych internetových obchodoch.